Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:18
Reklama

Budżet obywatelski - czas decyzji

Zakończyła się procedura kwalifikacyjna projektów zgłoszonych w I edycji budżetu obywatelskiego w Kwidzynie. Z Justyną Liguz omawiamy problemy, z którymi musieli zmierzyć się członkowie zespołu roboczego podczas formalnej oceny nadesłanych wniosków.
Kliknij aby odtworzyć
Zakończyła się procedura kwalifikacyjna projektów zgłoszonych w I edycji budżetu obywatelskiego w Kwidzynie. Z Justyną Liguz omawiamy problemy, z którymi musieli zmierzyć się członkowie zespołu roboczego podczas formalnej oceny nadesłanych wniosków.

Do pierwszej edycji kwidzyńskiego budżetu obywatelskiego zgłoszono łącznie 38 projektów. Po ich ocenie formalnej pod głosowanie mieszkańców miasta trafią dwadzieścia dwa. Tu pojawia się pierwsza kontrowersja, ponieważ wobec braku obowiązku meldunkowego najpierw trzeba było ustalić, kto wyczerpuje definicję mieszkańca Kwidzyna. Takich wątpiliwości członkowie zespołu roboczego ds. budżetu obywatelskiego rozwiać musieli więcej, ale ostatecznie pod głosowanie trafią 22 projekty: 12 w kategorii tzw. projektów małych, czyli o wartości poniżej 20 tysięcy złotych oraz 10 projektów umownie nazywanych dużymi o wartości wyższej niż 20 tysięcy.

LISTA PROJEKTÓW MAŁYCH   DO 20 000 zł

1.     „Psi Raj” Kwidzyn – park z przeszkodami dla psów

2.     Automaty z torebkami odchodowymi dla psów

3.     Utrwalenie tożsamości regionalnej narodowej w Kwidzynie (zaprojektowanie i ustawienie 4 tablic upamiętniających plebiscyt na Powiślu)

4.     Miejski regał książkowy – w pobliżu kinoteatru

5.     Plac zabaw – „pajęczyna”

6.     Akademia człowieka myślącego – 6 spotkań z wybitnymi przedstawicielami życia społecznego

7.     Dzień dziecka dla dzieci z miasta i okolic Kwidzyna zorganizowany przez Klub „Rodło Kwidzyn”

8.     Projekt koncepcji modernizacji deptaka przy ul. Spółdzielczej

9.     SMS Kwidzyn – stworzenie systemu powiadamiania mieszkańców Kwidzyna o wydarzeniach w formie sms-ów

10.     Biegnij z naturą – oznakowanie i uregulowanie tras biegowych 1 km; 4,5 km; 7,5 km

11.     Szkolenie proobronne dla dzieci i młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

12.     Impuls ratujący życie dla mieszkańców Kwidzyna – zakup 4 defibrylatorów

 

LISTA PROJEKTÓW DUŻYCH   POWYŻEJ    20 000 zł

1.     Windy przy kładce nad torami kolejowymi

2.     Rewitalizacja skweru na rogu ulic Słowiańskiej i Braterstwa Narodów

3.     Chodnik dla pieszych łączący ul. Łamaną ze Żwirową

4.     Budowa terenów edukacyjno-sportowych pn. PARK REKREACJI BALATON

5.     Remont zaułka przy ul. Kasprowicza

6.     Modernizacja deptaka przy ul. Spółdzielczej

7.     Modernizacja chodnika przy ul. Wiejskiej

8.     Budowa ul. Sosnowej

9.     Oznakowanie ciągów pieszo rowerowych znakami pionowymi i poziomymi oraz instalacja poręczy dla rowerzystów

10.     Podniesienie standardów bezpieczeństwa strzelnicy miejskiej

 O problemach, z którymi musieli zmierzyć się członkowie zespołu roboczego, kwalifikując projekty oraz o dalszych procedurach opowiada Justyna Liguz.

 

17 projektów nie zostało dopuszczonych do głosowania z powodu błędów popełnionych przy ich konstruowaniu. Oto ich  lista wraz z uzasadniem negatywnych decyzji. 

LISTA PROJEKTÓW ODRZUCONYCH

1.     Rower dla mistrza – cykl turniejów dla dzieci i młodzieży w bocce klasyczne (brak wymaganej liczby ważnych podpisów)

2.     Obchody Jubileuszu 70 – lecia klubu „Rodło Kwidzyn” (projekt nie wpisuje się w zadania własne Miasta, winien być realizowany w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Miasto nie może realizować projektów wskazujących jednoznacznie wykonawcę)

3.     Bezpieczne przejście dla pieszych – oświetlenie LED pomiędzy rondami Jana Pawła II i Piastowskim (z uwagi na planowaną przebudowę drogi i przeniesienia przejścia dla pieszych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, realizacja projektu w obecnym miejscu jest z punktu widzenia gospodarności nieuzasadniona)

4.     Koncert zespołów ludowych w miesiącu październiku (projekt powiela już prowadzone działania w formie Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych organizowanego  corocznie w lipcu)

5.     Poznajmy siebie przez lokalne media  - 4 spotkania z prelegentami z występem zespołu Powiślanki (projekt nie wpisuje się w zadania własne Miasta, winien być realizowany w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Miasto nie może realizować projektów wskazujących jednoznacznie wykonawcę)

6.     Domowe porady laktacyjne (projekt nie jest skierowany do wszystkich mieszkańców Miasta, jest ograniczony do 10 osób w miesiącu)

7.     Plac zabaw trener dla psów (za zgodą Wnioskodawcy projekt scalony z projektem nr 9 „Psi Raj Kwidzyn-park z przeszkodami dla psów)

8.     Kwidzyńskie Centrum Młodzieży – współpraca szkół i organizacji pozarządowych (projekt zaplanowany w okresie 2-letnim – zgodnie z §4 pkt.1 regulaminu KBO realizacja zadań w ramach budżetu obywatelskiego odbywa się w ciągu jednego roku budżetowego)

9.     Budowa ogrodzenia i zadaszenia trybuny głównej na stadionie miejskim (realizacja projektu nie jest możliwa bez wcześniejszej przebudowy samej trybuny, co wykracza poza zakres merytoryczny zgłoszonego projektu oraz planowany budżet projektu)

10.     Edukacja medialna i informacyjna dla dzieci i młodzieży (projekt zaplanowany w okresie 2-letnim – zgodnie z §4 pkt.1 regulaminu KBO realizacja zadań w ramach budżetu obywatelskiego odbywa się w ciągu jednego roku budżetowego)

11.     Powiślański Uniwersytet Otwarty (winda i dostosowanie PSW dla osób niepełnosprawnych) (projekt nie wpisuje się w zadania własne Miasta, budynek Powiślańskiego Uniwersytetu Otwartego nie jest własnością miasta)

12.     Promocja Miasta Kwidzyna – Rozwój Turystyki i Kultu Błogosławionej Doroty (projekt dubluje już zaawansowane działania Miasta w zakresie udostępnienia wieży katedry zwiedzającym oraz pokrywa się z działaniami w zakresie promocji Miasta)

13.     Sport zamiast gier komputerowych – plac zabaw, siłownia i mini boisko do piłki nożnej - ul. Koszykowa (brak możliwości realizacji projektu, wskazana działka jest przeznaczona do sprzedaży na cele usługowo-handlowe)

14.     Oczyszczanie terenów po czworonogach metodą mechaniczną (projekt dubluje już prowadzone działania Miasta w zakresie sprzątania terenów po czworonogach. Ewentualna realizacja projektu w proponowanej formie byłaby – z uwagi na wysokie koszty - powtarzaną corocznie niegospodarnością)

15.     Ścieżka zdrowia z elementami siłowni plenerowej w parku za Urzędem Miasta (projekt złożony przez podmiot nieuprawniony –zgodnie z §1 pkt 1 Regulaminu KBO projekty składane są przez osoby fizyczne)

16.     Wypożyczalnia rowerów miejskich (brak wymaganej liczby ważnych podpisów. Ponadto wypożyczalnia rowerów miejskich będzie realizowana w ramach budowy Węzła Integracyjnego)

Losowania numerów, pod którymi  na kartach do głosowania znajdą się przyjęte do realizacji projekty, dokonano publicznie w Sali Narad Rady Miejskiej. Tam też krótko uzasadniono podjęte decyzje.



Wszystkich Państwa, którzy wypełniacie definicję mieszkańca Kwidzyna przyjętą przez zespół roboczy, gorąco zachęcamy do udziału w głosowaniu nad złożonymi wnioskami. Na ich realizację przeznaczono w tej edycji okrągły milion złotych i byłoby głupio, gdyby o ich rozdysponowaniu zadecydowało kilkanaście lub kilkadziesiąt głosów. Głosowanie rozpocznie się 14 marca i potrwa do końca miesiąca. Aby wziąć w nim udział, wystarczy mieć dowód osobisty oraz przekonać osobę zajmującą się głosowaniem, że jest się mieszkańcem Kwidzyna. Zatem głosujcie, bo los miliona złotych po raz pierwszy spoczywa w Waszych rękach!

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama