Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:48
Reklama dotacje rpo

Aldesa porzuca budowę Parku!

Hiszpańska firma Aldesa Construciones zerwała kontrakt na budowę obiektów Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo- Technologicznego. Całe przedsięwzięcie KPPT od początku prześladował pech, ale takiego obrotu sprawy nie spodziewał się nikt.
Aldesa porzuca budowę Parku!
Jak poinformował nas prezes  Jarosław Rosiak, 14 grudnia w godzinach popołudniowych, do KPPT wpłynęło pismo datowane na 13 grudnia, w którym hiszpańska firma Aldesa informuje o zerwaniu kontraktu. W tej chwili na terenie Parku  trwają rozmowy z niedoszłym wykonawcą, na temat dalszego postępowania, ale wydaje się, że protokół rozbieżności będzie spory. Aldesa wygrała przetarg w drugim wołaniu, składając najtańszą ofertę, choć w pierwszym przetargu była najdroższa. Od jakiegoś czasu dobiegały nas wieści o tarciach na placu budowy, mających polegać na próbach obejścia przez Aldesę technicznych szczegółów budowy, dosyć zaawansowanych technologicznie obiektów. Można było również spotkać się z opiniami, że Aldesa kontrakt realizuje wyłącznie siłami podwykonawców, a w trakcie prac miało dochodzić do licznych uchybień. Decyzja hiszpańskiego wykonawcy może wskazywać na próbę uniknięcia przez niego kar umownych z tytułu niewywiązania się z kontraktu, a dla KPPT oznacza konieczność dochodzenia swoich racji przed sądem. Poniżej publikujemy treść oświadczenia, jakie nadesłał do nas prezes KPPT Jarosław Rosiak. 

Wieści z KPPT

Budowa naszego lokalnego ośrodka o charakterze proinnowacyjnym, który ma w sposób aktywny kreować oraz pobudzać aktywność gospodarczą musi znaleźć szybko i sprawnie nowego wykonawcę, ponieważ jej dotychczasowy Generalny Wykonawca poinformował  pod koniec ubiegłego tygodnia Spółkę Kwidzyński Park Przemysłowo- Technologiczny zarządzającą projektem ,, Utworzenia Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo- Technologicznego’’ o  wycofaniu z jej realizacji. Dla Spółki KPPT oznacza to konieczność  podjęcia sprawnych decyzji  w obliczu tego zaistniałego faktu tak, by przedsięwzięcie w minimalnym stopniu narazić na zmiany w planach co do jego realizacji, w szczególności terminu realizacji zaplanowanego na koniec przyszłego roku i obecnego montażu finansowego, w którym swój znaczący udział mają środki unijne. Spółka przystąpiła już do konkretnych działań w tym zakresie. Kłopot reorganizacyjny z tytułu tego faktu niewątpliwie występuje, ale na ten moment o konkretnych zagrożeniach można mówić np. w odniesieniu do kwestii zabezpieczenia dotychczas zrealizowanych robót do czasu wejścia na nią kolejnego Wykonawcy czy faktu, że musi on być wyłoniony zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych.

Na chwilę obecną prowadzone są już prace związane z zabezpieczeniem terenu budowy oraz trwają przygotowania do wykonania inwentaryzacji  wykonanych robót budowlanych, a po ich zakończeniu zostanie wyłoniony nowy Wykonawca robót budowlanych.

Zarząd KPPT




Podziel się
Oceń

Komentarze

Gość 23.12.2012 19:12
Jak zwykle. Najniższa cenowo oferta wygrywa a później zdziwienie, że coś nie wyszło. Ile jeszcze trzeba takich wpadek, aby wreszcie zdano sobie sprawę, że nie zbyt mała ilość pieniędzy oferowanych przez przystępujących do przetargów kontrahentów, jest potrzebna do realizacji projektów, a sprawdzeni, rzetelni wykonawcy. I jeżeli trzeba za to zapłacić, to i tak wyjdzie taniej, niż późniejsze szukanie nowych wykonawców, ogłaszanie przetargów, przesuwanie terminów oddania do użytku inwestycji. Wiem, prawo stanowi, że wygrywa najtańszy. Ale może trzeba je zmienić? Rządzący jeszcze się nie nauczyli? Chyba jednak nie.
Reklamadotacje rpo
Reklama