Chociaż skwer przed budynkiem dzielonym przez Urząd Gminy Kwidzyn i Powiatowy Urząd Pracy cieszy się swoją nazwą od niedawna, to już padła propozycja jej zmiany. Taki pomysł, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, zasygnalizował burmistrz Andrzej Krzysztofiak.
- Myślę, że pochopnie ulegliście Państwo sugestiom, żeby nazwać ten skwer Skwerem Żołnierzy Wyklętych - zwrócił się do radnych burmistrz pod koniec sesji. Jego zdaniem określenie "żołnierze wyklęci" już teraz jest zbyt enigmatyczne dla ludzi młodych, a za lat kilkadziesiąt jego znaczenie zatrze się całkowicie.
- Co to znaczy wyklęci, przez kogo i dlaczego - argumentował burmistrz. Następnie zasugerował Radzie Miasta, aby rozważyła nazwę Żołnierze Niezłomni, jako bardziej zrozumiałą, ale i adekwatną dla działalności podziemia niepodległościowego sprzeciwającego się drodze, na którą Polska została wepchnięta w wyniku jałtańskich ustaleń. Poniżej wystąpienie burmistrza Andrzeja Krzysztofiaka:
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono świętem państwowym w 2011 roku. Inicjatywę ustawodawczą wniósł rok wcześniej prezydent Lech Kaczyński, a datę 1 marca zaproponował prezes IPN Janusz Kurtyka na pamiątkę dnia 1 marca 1951 roku, kiedy to w mokotowskim więzieniu wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W tym roku w Kwidzynie święto to pierwszy raz będzie miało aż trzy oficjalne akordy. Pierwszym z nich będzie uroczysty apel i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą organizację Konfederacja Obrony Wiary i Ojczyzny, znajdującą się na terenie punktu widokowego w Marezie. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00, a jej gospodarzem będzie Urząd Gminy Kwidzyn. Pół godziny później Starostwo Powiatowe w Kwidzynie zaprasza pod gmach dawnego Gimnazjum Polskiego, czyli I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, gdzie kwiaty zostaną złożone pod tablicą upamiętniającą działalność Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej. O godzinie 12.00 rozpoczną się uroczystości na skwerze Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się pod odsłoniętym 1 września ubiegłego roku obeliskiem, upamiętniającym organizacje niepodległościowe działające po 1945 roku na Powiślu. Tu gospodarzem będzie Gmina Miejska Kwidzyn. Obchody pierwszomarcowych uroczystości zakończy msza w kwidzyńskiej katedrze.
Do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas sesji Rady Miejskiej, zachęciła radna Lidia Bielawska-Karatysz, która przypomniała także, że na instytucjach państwowych ciąży tego dnia obowiązek, wywieszenia flag państwowych. Z takim apelem zwróciła się także do mieszkańców Kwidzyna.
Nowa nazwa dla Skweru Żołnierzy Wyklętych?
Chociaż skwer przed budynkiem dzielonym przez Urząd Gminy Kwidzyn i Powiatowy Urząd Pracy cieszy się swoją nazwą od niedawna, to już padła propozycja jej zmiany. Taki pomysł, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, zasygnalizował burmistrz Andrzej Krzysztofiak.
- 29.02.2016 13:32 (aktualizacja 29.09.2023 15:54)
Komentarze