Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:50
Reklama dotacje rpo

Nowa nazwa dla Skweru Żołnierzy Wyklętych?

Chociaż skwer przed budynkiem dzielonym przez Urząd Gminy Kwidzyn i Powiatowy Urząd Pracy cieszy się swoją nazwą od niedawna, to już padła propozycja jej zmiany. Taki pomysł, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, zasygnalizował burmistrz Andrzej Krzysztofiak.
Kliknij aby odtworzyć
Chociaż skwer przed budynkiem dzielonym przez Urząd Gminy Kwidzyn i Powiatowy Urząd Pracy cieszy się swoją nazwą od niedawna, to już padła propozycja jej zmiany. Taki pomysł, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, zasygnalizował burmistrz Andrzej Krzysztofiak.

- Myślę, że pochopnie ulegliście Państwo sugestiom, żeby nazwać ten skwer Skwerem Żołnierzy Wyklętych - zwrócił się do radnych burmistrz pod koniec sesji. Jego zdaniem określenie "żołnierze wyklęci" już teraz jest zbyt enigmatyczne dla ludzi młodych, a za lat kilkadziesiąt jego znaczenie zatrze się całkowicie. 
- Co to znaczy wyklęci, przez kogo i dlaczego - argumentował burmistrz. Następnie zasugerował Radzie Miasta, aby rozważyła nazwę Żołnierze Niezłomni, jako bardziej zrozumiałą, ale i adekwatną dla działalności podziemia niepodległościowego sprzeciwającego się drodze, na którą Polska została wepchnięta w wyniku jałtańskich ustaleń. Poniżej wystąpienie burmistrza Andrzeja Krzysztofiaka:



Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono świętem państwowym w 2011 roku. Inicjatywę ustawodawczą wniósł rok wcześniej prezydent Lech Kaczyński, a datę 1 marca zaproponował prezes IPN Janusz Kurtyka na pamiątkę dnia 1 marca 1951 roku, kiedy to w mokotowskim więzieniu wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W tym roku w Kwidzynie święto to pierwszy raz będzie miało aż trzy oficjalne akordy. Pierwszym z nich będzie uroczysty apel i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą organizację Konfederacja Obrony Wiary i Ojczyzny, znajdującą się na terenie punktu widokowego w Marezie. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00, a jej gospodarzem będzie Urząd Gminy Kwidzyn. Pół godziny później Starostwo Powiatowe w Kwidzynie zaprasza pod gmach dawnego Gimnazjum Polskiego, czyli I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, gdzie kwiaty zostaną złożone pod tablicą upamiętniającą działalność Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej. O godzinie 12.00 rozpoczną się uroczystości na skwerze Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się pod odsłoniętym 1 września ubiegłego roku obeliskiem, upamiętniającym organizacje niepodległościowe działające po 1945 roku na Powiślu. Tu gospodarzem będzie Gmina Miejska Kwidzyn. Obchody pierwszomarcowych uroczystości zakończy msza w kwidzyńskiej katedrze.
 Do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas sesji Rady Miejskiej, zachęciła radna Lidia Bielawska-Karatysz, która przypomniała także, że na instytucjach państwowych ciąży tego dnia obowiązek, wywieszenia flag państwowych. Z takim apelem zwróciła się także do mieszkańców Kwidzyna.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Gość 04.03.2016 17:49
czkawki dostałeś ? uważaj bo się udławisz . . .
Gość 01.03.2016 15:04
do hetmana - chyba nie zrozumiałeś co napisałem :( mam wrażenie , że Ty w ogóle mało rozumiesz
Gość 01.03.2016 15:01
do hetmana - chyba nie zrozumiałeś co napisałem :( - mam wrażenie że Ty w ogóle mało rozumiesz
hetman 01.03.2016 12:43
tobie by pasowało : 11 listopada na święto rewolucji październikowej . . .
Gość 01.03.2016 07:55
Można też uchwałą rady miasta zmienić Święta Bożego Narodzenia, na święta Narodzenia Pańskiego
Gość 01.03.2016 07:46
święto Państwowe ma nazwę - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - wystarczy używać zapisu „Żołnierzy Wyklętych” i wszystko jest zrozumiałe - no Burmistrz może jeszcze zmienić razem z nazwą placu nazwę Święta Państwowego na - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych
hetman 01.03.2016 01:15
re. pułkownik Kukliński : zdrajcami są ci co strzelali do robotników i interweniowali w Czechosłowacji . Rota komunistycznej przysięgi wojskowej " w bratniej pomocy ZSRR ( okupanta ) i państwami Układu Warszawskiego " w głębi duszy każdego uczciwego patrioty do niczego nie zobowiązywała . Sam złożyłem taką przysięgę i czuje niesmak że do tej pory nikt oficjalnie mnie z tej przysięgi nie zwolnił . W wojsku służyłem 1982 - 1984 byłem na tz. " obiektach " i nie zapomnę instrukcji dla służby wartowniczej o sposobie użycia broni w stosunku do protestujących robotników na wypadek ich protestów . . .
Gość 29.02.2016 22:15
Bardzo niezłomni, tak juk Kuraś co sam nazwał się Ogniem. Kapral w AK,ale już porucznik w UB, watażka, morderca, świr, członek PPR. Kolejny niezłomny to Bury, nawet pisowski do bólu IPN uważa go za bandytę i ludobójcę a prezydent Duda odmówił patronatu imprezie firmowanej jego wizerunkiem. To wstyd do jednego wora wkładać takich ludzi jak Inka i tych opryszków.
Gość 29.02.2016 22:07
Nie przesadzajmy z tymi peanami dla Kuklińskiego - to jednak zdrajca
Gość 29.02.2016 21:16
To nie nobilitacja komunistow a przypomnienie ze przez ponad pol wieku nikt o nich nie mowil a "autorytety" pokroju prof Synyszyn czy s.p J.Kuron potrafili dorzucic do tego "slusznie wykleci" ...niech mlodzi ludzie wiedza kto I dlaczego ich wyklal , ku przestrodze
hetman 29.02.2016 16:19
Żołnierze " Niezłomni " ( nie nobilitujmy komunistów za nazwę " Wyklęci " ) uratowali honor Polaków , tak jak pułkownik Kukliński . Cześć ich pamięci !
Reklamadotacje rpo
Reklama