Te dane są przerażające, powiat kwidzyński jest na drugim miejscu w Polsce pod względem ilości zachorowań na nowotwory płuc wśród mężczyzn. Wskaźnik śmiertelności też plasuje nas w krajowej czołówce. Czy czynnikiem odpowiedzialnym za ilość zachorowań na poziomie epidemii może być nasze powietrze?
Niestety wiele wskazuje, że tak. Ostatnio w Kwidzynie ogromną popularnością cieszył się raport Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który powszechnie był interpretowany, jako dowód na doskonałą jakość naszego powietrza. Po jego upowszechnieniu rozeszła się wiadomość, że pod względem czystości powietrza Kwidzyn zajmuje szóste miejsce w kraju.
Mnóstwo użytkowników portali społecznościowych udostępniało ją na swoich profilach, gratulując sobie wysokiej jakości powietrza, którym oddychamy. Niestety, obiegowa opinia o wyjątkowej czystości powietrza może stać w sprzeczności z zatrważającymi danymi dotyczącymi zachorowań na nowotwory. Według danych publikowanych przez Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów powiat kwidzyński zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem zachorowań na nowotwory płuc wśród mężczyzn. Te dane mogą stać w sprzeczności z raportem GIOŚ, więc o jego analizę poprosiliśmy Powiślańską Regionalną Agencję Zarządzania Energią, która sporządziła Plany Gospodarki Niskoemisyjnej dla kilku gmin naszego powiatu, w tym gminy miejskiej Kwidzyn. Wnioski są przerażające.
Dane zawarte w raporcie GIOŚ są więc prawdziwe, ale ich powszechna interpretacja to już zupełnie inna sprawa. Kwidzyn zajmuje szóste miejsce wśród zaledwie 113 miast i to w większości bardzo brudnych. W dodatku średni poziom skażenia powietrza benzopirenem jest w Polsce wielokrotnie większy niż w pozostałych krajach UE, a mówiąc dokładniej jest najwyższy w Europie. Co gorsza, skażenie PM 2,5 jest ciągle nieznane, a to one odpowiadają za epidemie nowotworów płuc. Najgorsza wiadomość jest jednak taka, że najprawdopodobniej my sami, swoimi nieprzemyślanymi zachowaniami, przyczyniamy się do tak przerażającego stanu powierza. Wobec tej hipotezy oraz przedstawionych faktów, troska o jakość powietrza przestaje być banałem, a staje się jednym z najważniejszych, obywatelskich obowiązków.
Czy kwidzyńskie powietrze zabija?
Te dane są przerażające, powiat kwidzyński jest na drugim miejscu w Polsce pod względem ilości zachorowań na nowotwory. Wskaźnik śmiertelności też plasuje nas w krajowej czołówce. Czy czynnikiem odpowiedzialnym za ilość zachorowań na poziomie epidemii może być nasze powietrze?
- 18.02.2016 13:24 (aktualizacja 29.09.2023 15:54)
Reklama
Komentarze