Jedną z konsekwencji przekształceń kwidzyńskich szkół będzie powstanie nowych rejonów szkolnych. Dotychczasowe obwody szkół nr 2, 4 i 6 zostają zmniejszone. Obwody do tej pory przypisane do SP nr 5 i Gimnazjum nr 3 utworzą jeden nowy. Kolejny powstanie dla projektowanej szkoły podstawowej z oddziałami mistrzostwa sportowego. Jak nietrudno zauważyć, ilość szkół podstawowych zwiększa się o dwie. Natomiast w każdej z nich zmniejszeniu ulegnie ilość oddziałów, szczególnie klas 1-3. W związku z tym, aby zapewnić odpowiednią ilość uczniów w każdej ze szkół, samorząd zmuszony będzie, zdecydowanie bardziej stanowczo niż do tej pory, egzekwować rejonizację. Oznacza to, że rodzice nie będą już mogli swobodnie wybierać, do której szkoły trafią ich pociechy, tylko będą musieli posyłać je zgodnie z miejscem zamieszkania. Wiceburmistrz Roman Bera zapewnia, że będzie starał się pójść na rękę rodzicom, których dzieci chodzą już do szkoły niezgodnej z rejonem i zezwolić na umieszczenie tam rodzeństwa, ale będą to sytuacje wyjątkowe. - Zdaję sobie sprawę, że spowoduje to szereg niedogodności dla rodziców oraz ograniczy ich prawo wyboru szkoły dotąd respektowane w Kwidzynie, ale proszę pamiętać, że reformę nam narzucono, a teraz musimy uporać się z jej skutkami - wyjaśnia. Egzekwowanie rejonizacji oznacza też, że rodziny zamieszkałe poza Kwidzynem też będą miały trudności z posłaniem dzieci do szkół w mieście.
Wykaz nowych rejonów, wraz z przypisanymi do nich ulicami publikujemy na dole strony.
Uchwała przyjęta przez Radę Miejską podczas 27 sesji to tylko projekt nowej sieci szkolnej. Aby zaczęła obowiązywać od 1 września tego roku, pozytywnie muszą ją zaopiniować kuratorium oświaty i związki zawodowe. Te ostatnie mogą mieć twardy orzech do zgryzienia, bo o pracę już powinna zacząć się martwić pokaźna grupa nauczycieli. - Duży problem czeka nas, jeżeli chodzi o ruchy kadrowe - mówił podczas sesji wiceburmistrz Roman Bera - Z analizy, którą przedstawiałem podczas ostatniej sesji wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat stracimy z naszych zasobów edukacyjnych 1,5 rocznika. 1 rocznik z tytułu zmniejszenia ilości roczników, którymi zajmuje się gmina z 9 do 8, a pół rocznika ze względu na zmniejszenie ilości dzieci, które będą trafiały do naszych szkół zgodnie z obwodami. Jeden rocznik to 30 - 32 etaty. Część nauczycieli zapewne skorzysta z prawa do emerytury. Uczynimy wszystko, aby ujemny skutek dla nauczycieli zminimalizować, ale z całą pewnością przejścia wystąpią w każdej szkole. To nie jest tak, że pracę tracą tylko nauczyciele dzisiejszych gimnazjów, również nauczyciele klas 1 -3 ze szkół podstawowych, ze względu na ich mniejszą ilość w poszczególnych rocznikach, w poszczególnych szkołach, bo dzisiaj mamy 4 szkoły, a będzie ich więcej - wyjaśniał Roman Bera.
Wypowiedź wiceburmistrza Romana Bery publikujemy w całości, wraz z poprzedzającą ją wypowiedzią szefa Komisji Oświaty Grzegorza Obiały.
Stanowiska klubów darowaliśmy sobie, ponieważ mimo kilku obiekcji wyrażonych przez radnych, uchwała została przyjęta jednogłośnie. Gorącą polemikę wzbudziło za to wystąpienie senatora Leszka Czarnobaja, który gościnnie pojawił się na sesji. Senator mówił obszernie o tym, co dzieje się w parlamencie, ale część wypowiedzi poświęcił też reformie oświaty i jej lokalnym skutkom. - Kwidzyn jest opoką polskiej edukacji. Jeżeli patrzy się na wyniki, parametry, to wiele gmin w Polsce powinno brać z Kwidzyna przykład(...) Czy kwidzyńskiej edukacji potrzebne są takie rewolucje?
Z odpowiedzią pospieszył radny PiS Jacek Strociak - Ja znam inne wyniki, a dostęp do nich mam z racji tego, że nie jest tajemnicą, że mój brat jest pomorskim wicekuratorem oświaty. Większość rektorów szkół mówi dzisiaj już wprost, że na pierwszy rok studiów, młodzież która kończy obecne szkoły średnie, jest nieprzygotowana. Mówi się o tym, że należałoby zrobić tzw. rok przedwstępny. To znaczy gdzie jest ta doskonałość?
Jeszcze bardziej energicznie zareagował, zwykle spokojny i ważący słowa, radny Roman Szałapski. - (...) Trzeba mieć tupet, żeby takie rzeczy mówić(...) Pan należy do ekipy, która w ramach edukacji nie pamiętam, żeby protestowała przeciw nazywaniu niemieckich obozów śmierci polskimi obozami śmierci. Ja nie pamiętam takiej sytuacji a to też jest edukacja(...) to za Waszych rządów polska edukacja zmarniała, mówiąc oględnie(...)
- (...) Jest mi po prostu żal i smutno, że bez żadnych przygotowań, beż żadnych analiz naukowych robi się taką rzecz(...) Jeżeli pan mówi, że polska edukacja zmarniała i te inne rzeczy o obozach śmierci, to proszę mi wybaczyć, ale pominę to milczeniem, nie będę się do tego odnosił, bo to jest stan pańskiego umysłu, pańskich poglądów i pańskiej wiedzy, na rzeczy ważne a może najważniejsze dla Pana i dla kogoś. Ja nie po to tu przyjechałem, aby toczyć dyskusję o polskich obozach śmierci(...) - odpowiedział między innymi senator Czarnobaj.
Dyskusję między radnymi PiS a senatorem publikujemy w całości. Zachęcamy też do zapoznania się z nowym podziałem na obwody szkolne, który publikujemy poniżej. Tam znajdziecie informację, do której szkoły będziecie musieli posłać swoje dzieci we wrześniu 2017 roku.
Na okres od dnia 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku określa się niżej wymienionym szkołom podstawowym granice obwodów w obrębie ulic:
1) Szkoła Podstawowej nr 2 im. mjra Henryka Sucharskiego w Kwidzynie, przy ul. Staszica 16:
Bolka i Lolka, Calineczki, Cypiska, Czerwonego Kapturka, Daszyńskiego, Długa (od przejazdu kolejowego do ul. Owczej), Gimnazjalna, Jacka i Agatki, Janiny Porazińskiej, Juliana Tuwima, Konarskiego, Kornela Makuszyńskiego, Krasnoludków, Krótka, Kubusia Puchatka, Mickiewicza (od ul. Grunwaldzkiej do skrzyżowania z ul. Brzechwy/Żeromskiego), Miodowa, Misia Uszatka, Nowa, Orla, Owcza, Piastowska, Rumcajsa, Smodlibowskiej, Staszica (Od ul. Daszyńskiego do skrzyżowania z ul. Zuchów), Storczykowa, Sybiraków, Szeroka (od ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Zuchów), Warszawska (od torów kolejowych do skrzyżowania z ul. Sokolą), Wesoła, Wiącka;
2) Szkoła Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie, przy ul. Warszawskiej 13:
15 Sierpnia (od. ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Konopnickiej),3 Maja, Błogosławionej Doroty, Braterstwa Narodów, Brodnicka, Chopina (od ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. 15 Sierpnia) , Dębowa, Długa (od ul. Malborskiej do przejazdu kolejowego), Graniczna Furmańska, Katedralna, Konopnickiej, Kopernika (od ul. 3 Maja do skrzyżowania z ul. Chopina), Kościuszki (od ul. 3 Maja do skrzyżowania z ul. Chopina), Koszykowa, Kręta, Kruka, Letnia, Łąkowa, Malborska, Mała, Mylna, Podgórna, Pogodna, Północna, Prosta, Radzyńska, Rzemieślnicza, Słowiańska (od ul. Brat. Narodów do ul. Chopina), Spółdzielcza, Sztumska, Śliska, Tczewska, Warszawska (od Brat. Narodów do skrzyżowania z ul. 3 Maja), Widok, Wiosenna, Władysława Jagiełły, Zachodnia, Zamkowa Góra, Zdrojowa, Zduńska, Zimna, Żelazna, Żurawia, Żwirki i Wigury, Żytnia;
3) Szkoły Podstawowej nr 5 im. Zjednoczonej Europy z Oddziałami Gimnazjalnymi w Kwidzynie, przy ul. Hallera 4:
15 Sierpnia (od skrzyżowania z ul. Konopnickiej do ul. Chopina), Basztowa, Batalionów Chłopskich, Bema, Chełmińska, Chopina (od ul. 15 Sierpnia do ul. Bat. Chłopskich), Drzymały, Gdańska, Górna, Grudziądzka (od ul. Bat. Chłopskich Ronda Solidarności), Hallera, (od ul. Grudziądzkiej do skrzyżowania z ul. Kołłątaja), Kopernika (od skrzyżowania z ul. Chopina do ul. Grudziądzkiej), Kościelna, Kościuszki (od ul. Chopina do skrzyżowania z ul. Grudziądzką), Magazynowa, Ogrodowa, Plac Plebiscytowy, Piłsudskiego, Podjazdowa, Słowiańska (od ul. Chopina do skrzyżowania z ul. Bat. Chłopskich), Spacerowa, Starozamkowa, Szkolna, Ślepa, Targowa, Tęczowa, Wiślana, Zbożowa; przy ul. Kamiennej 18: 11 Listopada, Grudziądzka (od torów do Ronda Solidarności), Hallera (od skrzyżowania z ul. Kołłątaja do ul Karowej), Kamienna, Karowa, Kolejowa, Kołłątaja, Koło, Łużycka, Miedziana, Mostowa, Odrowskiego, Piekarska, Plantowa, Połomskiego, Południowa, Przyrzeczna, Radosna, Sikorskiego, Toruńska;
4) Szkoła Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Gębika w Kwidzynie, przy ul. Grunwaldzkiej 54:
Akacjowa, Broniewskiego, Chmielna, Cicha, Fredry, Gębika, Gospodarcza, Grunwaldzka, Kasprowicza, Klonowa, Kochanowskiego, Kolista, Korczaka, Leśna, Leśna Polana, Lotnicza, Łamana, Miła, Miłosna, Młynarska, Moniuszki, Orzechowa, Piękna, Poligonowa, Polna, Rodzinna, Rolnicza, Słoneczna, Sosnowa, Spokojna, Reymonta, Słowackiego (od ul. Grunwaldzkiej do skrzyżowania z ul. Wybickiego i Krasickiego), Sportowa, Stawki, Strumykowa Studzienna Topolowa, Wiejska, Wielka, Wspólna, Wybickiego, Zacisze, Zamiejska, Zielna, Żeromskiego (od ul. Sportowej do ul. Słowackiego), Żwirowa;
5) Szkoła Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie, przy ul. Mickiewicza 56B:
Baczyńskiego, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Brzechwy, Chrobrego, Harcerska (od ul. Zuchów do skrzyżowania z ul. Wodną), Junaków, Kazimierza Wielkiego, Krańcowa, Krasickiego, Królowej Jadwigi, Lubawska, Machutty, Matejki, Mickiewicza (od skrzyżowania ul. Brzechwy/Żeromskiego do ul. Wschodniej), Mieszka I, Sienkiewicza, Słowackiego (od skrzyżowania ul. Wybickiego/Krasickiego do ul Polnej), Sokola, Staszica (od ul. Zuchów przez skrzyżowanie ul. Wschodniej/Machutty do końca ul. Staszica), Szeroka (od skrzyżowania z ul. Zuchów przez skrzyżowanie z ul. Machutty do końca ul. Szerokiej), Warszawska od skrzyżowania z ul. Sokolą do końca miasta), Wąbrzeska, Władysława Łokietka, Wodna, Wschodnia, Ziemowita, Zuchów, Żeromskiego (od. ul. Słowackiego do ul. Mickiewicza).
Komentarze