Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:06
Reklama dotacje rpo

Biblioteka zaprasza

Wernisaż wystawy Antoniego Malesy oraz kolejne audiofilskie spotkanie z cyklu "Będzie głośno", to najnowsze propozycje biblioteki miejsko powiatowej w Kwidzynie.
Biblioteka zaprasza

Wernisaż wystawy Antoniego Malesy
6 marca o godzinie 17:00 w Czytelni dla Dorosłych odbędzie się wernisaż wystawy Antoniego Malesy. Prace wykonane ołówkiem przedstawiają głównie martwą naturę. W trakcie spotkania będzie można porozmawiać z autorem prac. Ciekawych kreski Pana Antoniego zapraszamy także codziennie w godzinach pracy biblioteki [tj. od 10:00 do 18:00].

 

 

Będzie Głośno
Serdecznie zapraszamy na ostatnie spotkanie z symfoniami Beethovena - 9 marca 2017 roku o godzinie 18:30 [przewidywane zakończenie - 21:00] w czytelni dla dorosłych Biblioteki Miejsko - Powiatowej w Kwidzynie
W programie:
IX Symfonia d-moll op. 125 z końcowym chórem do słów Ody do Radości Friedricha Schillera - część czwarta
Česká filharmonie - Paweł Klecki
Gewandhausorchester Leipzig - Kurt Masur
Staatskapelle Dresden - Herbert Blomstedt
Wokalno-instrumentalny finał IX Symfonii to prawdopodobnie najbardziej przełomowe dzieło w historii muzyki europejskiej od czasu florenckiej reformy stylistycznej z końca XVI wieku, która umożliwiła stworzenie teatru muzycznego. Istotą przełomu, którego dokonał Beethoven, nie jest bynajmniej wprowadzenie śpiewu do dzieła zasadniczo instrumentalnego, istotą tego przełomu jest udowodnienie, że najbardziej złożony przekaz duchowy jest dostępny muzyce jako takiej, nie tylko muzyce kościelnej, że dostępny jest także muzyce instrumentalnej. Okazało się, tym razem bez żadnych już wątpliwości, że zachwycające jednych, przerażające innych beethovenowskie "najdziksze fantazje", są językiem muzycznym, który jest zdolny nie tylko ozdabiać tekst poetycki czy dramatyczny poprzez ilustrację stanów emocjonalnych, ale który może także prowadzić swoisty dyskurs intelektualny. W przedziwny sposób wprowadzenie tekstu do dzieła instrumentalnego doprowadziło do wywyższenia muzyki instrumentalnej ponad wokalną, umożliwiło zajęcie przez nią naczelnego miejsca w estetycznej hierarchii. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie złożony mistyczny przekaz finałowej kantaty. O tym, czego można doświadczyć, gdy podejmie się badania ponad namiotem gwiazd, będzie mowa na ostatnim z cyklu spotkań poświęconych symfoniom Beethovena.

Serdecznie zapraszamy!

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama