Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:24
Reklama dotacje rpo

Mennonici na Ziemi Ryjewskiej

Ciche, zapomniane cmentarze w cieniu drzew są jedną z ostatnich pamiątek po niegdyś zamieszkujących Żuławy i Powiśle Mennonitach. Czy jedyną? Charakterystyczne domy z podcieniami, terpy na, których stoją i do dziś działające urządzenia melioracyjne są również ich dziedzictwem. To także stały element kulturowego pejzażu naszego regionu.
Mennonici na Ziemi Ryjewskiej

Mówiąc o dziedzictwie kulturowym naszego regionu zawsze przywołujemy położenie na pograniczu, które wymuszało współistnienie ze sobą różnych kultur, tradycji i wyznań. Wiemy, że na naszych terenach wcześniej mieszkali przede wszystkim Niemcy, rzadziej wspominamy o ludności żydowskiej. Najrzadziej chyba jednak kojarzymy, iż na Powiślu zamieszkiwali także Mennonici. Cóż o nich wiemy? Cóż wiemy poza tym, iż założycielem był Menno Simmons, że Mennonici to chrześcijańskie wyznanie protestanckie, powstałe na terenie Holandii? Poniższy materiał filmowy pozwoli uzupełnić tę wiedzę. Pozyskiwaliśmy ją bowiem u badaczy tej mniejszości, a prosząc o wypowiedzi zawędrowaliśmy aż do Nieszawskiego Parku Olenderskiego pod Toruniem.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

xyz 25.01.2022 13:52
Pani doktor w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, bo o nim Pani mówiła, stoi zagroda mennonicka nie z Mątowskich Pastwisk a z Kaniczek. Uzupełniona ona została chatą dla robotników sezonowych z Mątowskich Pastwisk.
Reklama
Reklama