Wady i zalety piętrowego łóżka
Na początek warto wspomnieć, że piętrowe łóżka to nie zawsze łóżka podwójne. Dużą popularnością cieszą się także łóżeczka pojedyncze, które w dolnej części zbudowane są z mebli systemowych (np. szafek), a w górnej ze stelaża z materacem. Istnieją również takie modele piętrowych łóżek, które na dolnym poziomie posiadają pustą przestrzeń. Tam dziecko może stworzyć swoją kryjówkę, bezpieczny azyl do zabawy i odpoczynku w ciągu dnia.
https://mroomy.com/pokoje-dla-dzieci/pokoj-dziecka-dla-chlopca-117/
Najczęściej jednak łóżko piętrowe służy rodzeństwu, które musi dzielić wspólny pokój. Taki mebel ma wtedy jedną główną zaletę - pozwala oszczędzić miejsce i stworzyć przestrzeń niezbędną dla pozostałego wyposażenia, w tym dla biurek czy szafek ubraniowych. Nie da się zaprzeczyć, że piętrowe łóżko jest dla najmłodszych również atrakcją. Może stanowić także bardzo estetyczne rozwiązanie, dodające aranżacji charakteru.
Jeśli chodzi o wady łóżka piętrowego, to największa z nich dotyczy bezpieczeństwa. Wielu rodziców obawia się, że dziecko śpiące na górnym materacu może spaść z drabinki lub z samego łóżka. Problematyczne bywa także wspinanie się na wyższy poziom, dlatego łóżka piętrowe to rozwiązanie dedykowane nieco starszym maluchom, z dobrze rozwiniętymi zdolnościami motorycznymi. Na szczęście, większość problemów związanych z bezpiecznym użytkowaniem takiego mebla można rozwiązać jednak już na etapie jego zakupu i projektowania wnętrza.
Jak wybrać bezpieczne łóżko piętrowe dla dzieci?
Bezpieczne łóżko piętrowe dla dzieci musi być solidne i stabilne. Warto zwrócić więc uwagę na grubość poszczególnych elementów konstrukcji oraz jakość mocowań, zwłaszcza między poziomem górnym a dolnym. Górna część mebla powinna zostać zabezpieczona odpowiednim barierkami, dopasowanymi do wzrostu i wieku dziecka. Należy uwzględnić przy tym także wysokość materaca, aby barierka skutecznie zapobiegła ewentualnemu sturlaniu się malucha śpiącego na górnym poziomie.
https://mroomy.com/pokoje-dla-dzieci/pokoj-dziecka-dla-dziewczynki-i-chlopca-115/
Warto wspomnieć, że łóżeczko można zabezpieczyć dodatkowo za pomocą siatki lub linek. Będzie to idealne rozwiązanie dla najmłodszych, ale zapewni także pełen spokój ducha rodzicom starszych dzieci. Siatka zapobiegnie również łamaniu zasad i zeskakiwaniu z materaca wprost na podłogę lub na inne meble, co okaże się szczególnie istotne w przypadku, kiedy nie mamy możliwości ustawienia ich w innym miejscu.
https://mroomy.com/pokoje-dla-dzieci/pokoj-dla-rodzenstwa-1348/
Wybierając łóżeczko piętrowe do pokoju dzieci, należy sprawdzić również jego wymiary. Istotna będzie nie tylko szerokość i długość obu poziomów, ale także wysokość mebla. Ten parametr trzeba dopasować do wysokości sufitu oraz wzrostu dziecka, które śpi na dolnym materacu. Maluch powinien mieć co najmniej 90 - 100 cm wolnej przestrzeni nad głową.
Na koniec warto zwrócić uwagę także na rodzaj zastosowanej drabinki, prowadzącej na górne piętro łóżeczka. W przypadku młodszych dzieci bezpieczniejszym rozwiązaniem mogą okazać się bowiem schodki z szerokimi stopniami, po których łatwiej będzie maluchom wdrapywać się na górę. Taki element wzmocni także konstrukcję całego mebla.
https://mroomy.com/pokoje-dla-dzieci/pokoj-dla-rodzenstwa-1240/
Gdzie ustawić łóżeczko piętrowe?
Decydując się na łóżeczko piętrowe dla dzieci, należy bardzo dokładnie przemyśleć wybór konkretnego modelu mebla, a także wziąć pod uwagę jego lokalizację w pomieszczeniu. Jeśli jest to możliwe, w pobliżu łóżka lepiej nie umieszczać żadnych innych elementów wyposażenia wnętrza, aby dzieci nie wspinały się po nich na górne piętro i nie próbowały na nie zeskakiwać.