Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:19
Reklama

Obelisk Żołnierzy Wyklętych

Dziś, bardzo uroczyście odsłonięto Obelisk Żołnierzy Wyklętych. Stanął przed Urzędem Gminy na skwerze, któremu nadano taką samą nazwę.
Kliknij aby odtworzyć
Dziś, bardzo uroczyście odsłonięto Obelisk Żołnierzy Wyklętych. Stanął przed Urzędem Gminy na skwerze, któremu nadano taką samą nazwę. 

  Obelisk w formie graniastosłupa z czarnego bazaltu wzniesiono z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej Kwidzyn II, który na początku tego roku złozył odpowiedni wniosek w Radzie Miejskiej. Na sierpniowej sesji radni jednomyślnie podjęli stosowną uchwałę. Na obelisku znalazły się nazwy wszystkich podziemnych organizacji antykomunistycznych, które po wojnie działały w okolicach Kwidzyna oraz motto :"Bądź Polakiem, to znaczy całe zdolności zużyj dla dobra Polski i wszystkich Polaków". To cytat z listu, który płk Łukasz Konrad Ciepliński ps. "Pług", wysłał do syna z komunistycznej niewoli.  

  Współinicjator budowy obelisku Andrzej Chmielewski, podczas swojego wystąpienia dziękował Radzie Miejskiej i jej przewodniczącemu Kazimierzowi Gorlewiczowi za przychylność dla tej idei i jenogłośne podjęcie uchwały. Głos zabrał również przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Filip.
  Po wystąpieniach obu panów i poświęceniu obelisku odsłonili go przedstawiciele kwidzyńskich środowisk kombatanckich. Następnie bardzo duża ilość delegacji złożyła pod nim kwiaty. Uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.
 Poniżej obszerny skrót porannej uroczystości, w którym znajdziecie wystąpienia Andrzeja Chmielewskiego i Krzysztofa Filipa w całości. Naprawdę warto posłuchać. Tłum wokół obelisku i drobne potknięcia organizacyjne poważnie utrudniały nam filmowanie, ale klimat uroczystości został zachowany.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Gość 22.09.2015 10:04
czolg sprzedali na zlom to postawili w te miejsce fontane co niemozna nazwac fontana tylko brodzik gdzie psy sie kapia i bezdomni maja jako publiczna toalete i przytym ten pomnik to skandal zrobcie z tym cos
Gość 18.09.2015 17:41
Andrzej, głupi jesteś i tyle. Nie wiem o jakim idolu mówisz ale na pewno nie o naszym. Obelisk jest raczej marny, rzeźbiarz płakał jak projektował. Taki inny nagrobek i tyle ale Twoje błazeńskie wystąpienie, odczytane z kartki bo nawet Tobie trudno spamiętać tyle bzdur, to obciach taki sam jak Twoja koszulka. Postaw pomnik wermachtowi, też nie lubili czerwonych a z NSZ świetnie się dogadywali. Pajac. Aha, wystarczy, że raz napiszesz a nie co parę minut z innymi nickami
red is bad 18.09.2015 15:12
wasz idol przewodniczący RP zdania bez kartki nie powie a jak powie to woła o pomstę do nieba co mówi po polskiemu! nie było go na odsłonięciu skweru czyżby w tym samym czasie był z wykładowcą na cmentarzu przy sportowej dziękować za 17 września czy przeżywał rozbiórkę pomnika w Pieniężnie czerwone trolle zabolało? bo miało zaboleć?
better dead than red 18.09.2015 15:07
o trolle od lektora i wykładowcy WUML i km pzpr tez tu są!
Gość 18.09.2015 10:38
Autorem hasła jest Joachim Lelewel a pojawiło się ono w 1831 roku, podczas Powstania Listopadowego
Gość 17.09.2015 23:53
za wolność naszą i waszą? to chyba nieco inne wojska walczyły pod tym hasłem....
Gość 17.09.2015 21:35
Ten obelisk to nawet nie słup, ale słupek. Chciałoby się rzec, to jest słupek na miarę naszych możliwości. My tym słupkiem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz słupek, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo!
Gość 17.09.2015 18:16
Mógłby nawet wyjaśnić zebranym jak bohatersko i dziarsko poczynała sobie świętokrzyska brygada NSZ od sierpnia 1944 do maja 1945. Lekcja niezłomności godna tego pana :(
Gość 17.09.2015 17:22
Panie Chmielewski było się jakoś ubrać i było się nauczyć mówić..... tak z kartki w t-shircie to wstyd :(
Reklama
Reklama