Co warto wiedzieć o substancji czynnej pikolinafen?
Pikolinafen pobierany jest głównie przez liście chwastów, ale również w niewielkim stopniu przez korzenie kiełkujących chwastów. Dla chwastów, na wczesnym etapie wzrostu, nawet niska dawka substancji czynnej może być wystarczające do zahamowania ich wzrostu oraz doprowadzeniu do zamierania. W związku z tym wczesna aplikacji środków chwastobójczych zawierających pikolinafen umożliwia skuteczną ochronę plantacji zbóż.
Substancja czynna zaliczana jest do grupy 12, której mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy karotenoidów. Wizualnym efektem biologicznej skuteczności jest bielenie chwastów. W tej samej grupie jest sklasyfikowany diflufenikan, który jest bardzo często wykorzystywany w jesiennych programach herbicydowych.
W jakich produktach jest pikolinafen?
O ile o, wspomnianej wcześniej substancji czynnej diflufenikan, można powiedzieć, że jest niezwykle popularna — wchodzi w skład ponad 80 produktów (stan na 19.02.2024), to pikolinafen zawierają jedynie 3 herbicydy.
Produkt jednoskładnikowy jest zarejestrowany tylko jeden i obecnie niedostępny, brak go w sprzedaży. Substancja czynna pikolinafen występuje w mieszaninie formulacyjnej z flufenacetem oraz w drugim produkcie z pendimetaliną.
Pontos na chwasty jesienią w zbożach ozimych
Pontos, który znajdziesz tutaj: https://osadkowski.pl/produkt/pontos-5l--s-97353, jest połączeniem dwóch substancji czynnych pikolinafenu i flufenacetu. Takie rozwiązanie umożliwia skuteczną eliminację chwastów jedno i dwuliściennych w zbożach ozimych. Produkt zgodnie z etykietą może być aplikowany jesienią w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, jęczmieniu ozimy, życie ozimym.
Z racji swoich właściwości, produkt może być stosowany przed wschodami zbóż, jednak takie rozwiązanie jest bardzo rzadko praktykowane. W związku z tym herbicyd może być aplikowany także po wschodach zbóż do fazy końca krzewienia. Tak szerokie okno aplikacji umożliwia jego zastosowania jesienią w zbożach zasianych w terminie agrotechnicznym, jak i po przedplonach późno schodzących z pola.
Spektrum zwalczanych chwastów określone w etykiecie jest zróżnicowane w zależności od terminu zastosowania.
Termin zabieg | Chwasty wrażliwe | Chwasty średniowrażliwe |
Przed wschodami zbóż | fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, tasznik pospolity | mak polny, maruna bezwonna, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, wyczyniec polny |
Po wschodach zbóż | fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, mak polny, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, przytulia, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity | maruna bezwonna, wyczyniec polny |
Produkt zarejestrowany jest w dawce od 0,5 do 1,0 l/ha. Wielkość zastosowanej dawki należy dostosować do fazy rozwojowej chwastów, im wyższa tym należy wykorzystać więcej środka. Dodatkowo na glebach ciężkich i o dużej pojemności sorpcyjnej zalecane jest zwiększenie dawki.
W praktyce rolniczej w celu zwiększenia skuteczności działania herbicydu Ponotos jest on stosowany w technologii razem ze środkami ochrony roślin zawierającymi substancję czynną diflufenikan.
Sprawdź również ofertę innych herbicydów kompleksowych, przy pomocy których można skutecznie i wygodnie zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne w zbożach ozimych.