Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 02:55
Reklama

Rozliczenie podatku z Niemiec

W jaki sposób rozliczyć podatek z zagranicy? To pytanie zadaje sobie praktycznie każdy, kto zarabiał poza granicami Polski i chce uzyskać odpowiedni zwrot podatku. Na szczęście z pomocą przychodzi renomowane biuro podatkowe, które doskonale spełni nasze oczekiwania. W tym miejscu pracują eksperci z wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu zwrot podatku z Niemiec lub Belgii nie stanowi większego problemu. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć o rozliczeniu podatku z zagranicy!
  • 19.02.2024 11:27
Rozliczenie podatku z Niemiec

Rozliczenie podatku z Niemiec

Niezawodne rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce odbywa się bardzo łatwo i sprawnie. Jeżeli pracujemy w Niemczech lub chcemy podjąć tam pracę, powinniśmy poznać pojęcie klas podatkowych. Jest to o tyle ważne, że wysokość zwrotu podatku jest zależna nie tylko od wysokości wynagrodzenia, lecz także od przynależności do klasy podatkowej. Wyróżnić można najbardziej powszechne klasy podatkowe, takie jak:

  • I klasa podatkowa - dla kawalera i panny. Co ciekawe, obowiązek rozliczenia podatku nie dotyczy osób znajdujących się w pierwszej klasie podatkowej. Jednakże warto złożyć w Niemczech dobrowolną deklarację wtedy, gdy mamy możliwość wykazaniu kosztów związanych np. z dojazdem do pracy, pracą w domu lub podwójnym gospodarstwem domowym. 
  • III klasa podatkowa - obowiązuje u osób w związku małżeńskim. W takiej sytuacji istnieje wymóg, aby jedno z partnerów ni pracowało, zarabiało mniej lub wybrało 5 klasę podatkową. Jest to klasa podatkowa, w której płacimy najniższe miesięczne zaliczki na podatek. 

Jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy? To zadanie powierzmy specjalistom z biura podatkowego, którzy znają przepisy prawne i wiedzą, kiedy klient może ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec lub innego kraju. 

Zwrot podatku z Belgii

Dla wielu osób spore znaczenie ma także zwrot podatku z Belgii. Kto może z niego skorzystać? Jest to rozwiązanie dostępne dla każdego, kto legalnie pracował w Belgii, nawet przez krótki okres czasu. Warto wiedzieć, że podatnicy mogą odzyskać nawet całość potrąconego podatku wtedy, gdy dochody belgijskie nie są większa niż kwota wolna od podatku i stanowią co najmniej 75% całkowitych dochodów w danym roku podatkowym. Zeznanie podatkowe składać można do trzech lat wstecz, a średnim czasem oczekiwania na zwrot podatku jest tutaj zazwyczaj pół roku. 

Jakie dokumenty będą nam potrzebne? Przede wszystkim musimy przygotować belgijską kartę podatkową (otrzymywaną od pracodawcy podczas zatrudnienia w Belgii - jest to odpowiednik polskiego PIT-u 11), numer NN (nadawany każdej osobie mieszkającej i pracującej w Belgii), numer konta bankowego do zwrotu podatku, zaświadczenie EY/EWR podbite w polskim urzędzie skarbowym i kopię dowodu osobistego. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie omówimy ze specjalistami z biura podatkowego, którzy służą wsparciem w wielu sytuacjach. Dzięki temu zauważymy, że zwrot podatku z Belgii nie musi być problematyczny, czasochłonny i niezrozumiały. Profesjonalne usługi sprawdzonego biura podatkowego w takich przypadkach są na wagę złota. 

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama