Na czym polega śrutowanie stali? Dlaczego i w jakich branżach wykorzystuje się ten proces? Jakie są jego efekty? Na te i na wiele innych pytań odpowie treść niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Czym polega śrutowanie?
Proces śrutowania stali jest metodą bardzo często stosowaną w obróbce elementów stalowych. Jego celem jest oczyszczenie ich powierzchni, a także modyfikowanie ich kształtu zgodnie z wymogami znajdującymi się na karcie technologicznej produktu gotowego. W trakcie śrutowania wykorzystuje się materiał o właściwościach ściernych, w tym m.in.:
piasek,
drobne szkło,
lód,
zmielone produkty roślinne itd.
Uzyskany efekt śrutowania jest zależny od rodzaju zastosowanego materiału ciernego. Przykładowo piasek jest bardzo skuteczny w usuwaniu ostrych krawędzi. Z kolei lód i drobne szkło sprawdza się zwłaszcza podczas usuwania zadziorów na fazowanych powierzchniach.
Jak wygląda proces śrutowania?
Niezależnie od wykorzystywanego materiału proces śrutowania może być prowadzony wewnątrz hali produkcyjnej lub serwisowej, a także na zewnątrz - w odpowiednio przygotowanych warunkach. Niestety, śrutowanie stali na otwartej powierzchni może doprowadzić do znaczących strat w materiale ścierającym.
W związku z tym przestrzeń przeznaczona do obróbki śrutowaniem jest najczęściej zamknięta i hermetyczna. Panują w niej określone warunki, dzięki którym możliwe jest efektywniejsze wykorzystanie, ale i odzyskanie śrutu. W komorach śrutujących stosuje się m.in. różnego rodzaju systemy wentylacji i oczyszczania powietrza, dzięki którym proces ten zachodzi szybciej i efektywniej.
Dlaczego śrutuje się stalowe detale?
Popularność metody śrutowania wynika z jej skuteczności i precyzji. Dzięki temu można szybko pozbyć się farb, rdzy, a także powłok lakierniczych. Co więcej, intensywne oddziaływanie materiału ścierającego może doprowadzić do:
wzmocnienia obrabianej powierzchni,
wygładzenia jej,
przygotowania jej do dalszej obróbki (np. malarskiej, lakierniczej),
usunięcia ostrych krawędzi i zadziorów.
Warto również dodać, że śrutowanie stali to zabieg stosowany powszechnie. Wiele urządzeń, z którymi mamy do czynienia na co dzień była lub jest obrabiana w ten właśnie sposób. Należą do nich m.in. maszyny wykorzystywane w rolnictwie, branży budowlanej, a także konstrukcje stalowe, wózki torowe, odlewy, metalowe detale, oraz zbiorniki o zróżnicowanym przeznaczeniu. Poza tym przebieg śrutowania można cały czas modyfikować, dzięki czemu można uzyskać rezultaty dopasowane do indywidualnych potrzeb finalnego użytkownika.
Śrutowanie stali to proces wykorzystywany przede wszystkim w metalurgii, ale też w branży budowlanej i wydobywczej. Zwykle jest on częścią bardzo złożonych procesów produkcyjnych.