Do czego służy glebogryzarka?
Glebogryzarka jest profesjonalnym narzędziem służącym do uprawy gleby. Zadaniem tej maszyny jest spulchnianie i wyrównywanie przekopanej ziemi, a także jej odchwaszczanie i napowietrzanie. Sprzęt może być napędzany mechanicznie lub posiadać silnik. Używa się go w miejscach, gdzie w przyszłości ma wyrosnąć trawnik, warzywa, krzewy ozdobne lub kwiaty. Glebogryzarka ułatwia przeprowadzanie prac sezonowych, a niektóre modele mają wielofunkcyjne zastosowanie - wystarczy zamontować odpowiednie akcesoria, by maszyna pełniła funkcję obsypnika lub pługu.
Glebogryzarki spalinowe - czy to dobry wybór?
Glebogryzarki napędzane silnikiem spalinowym doskonale sprawdzą się w rozległych ogrodach oraz na polach uprawnych. Duża moc urządzenia gwarantuje wysokie możliwości przerobowe, dzięki czemu użyźnianie gleby staje się szybkie i łatwe. Model spalinowy upora się ze zbitą i twardą ziemią - skutecznie ją spulchni i napowietrzy. Profesjonalne glebogryzarki mogą kopać na głębokość kilkunastu centymetrów, a zaawansowane modele przekopią glebę nawet 40 cm w głąb. Takie urządzenia mogą ważyć więcej niż 50 kg, dlatego wyposaża się je w specjalne koła transportowe, które ułatwiają przemieszczanie i sterowanie glebogryzarką. Model spalinowy wybierają rolnicy oraz właściciele bujnie porośniętych działek, ponieważ poradzi sobie z ukorzenioną glebą oraz ziemią pełną kamieni.
Czy warto kupić glebogryzarkę elektryczną?
Glebogryzarki elektryczne zadowolą właścicieli niewielkich, przydomowych upraw oraz kameralnych ogrodów. Napęd elektryczny sprawia, że sprzęt pracuje cicho, a użyźnianie rabat, czy warzywnika staje się łatwe i przyjemne. Ten model jest przyjazny środowisku, dzięki czemu doskonale sprawdzi się przy uprawach ekologicznych. Jego moc jest mniejsza niż w przypadku glebogryzarek spalinowych, dlatego elektroniczne urządzenia są wykorzystywane do spulchniania lekkiej i dość przepuszczalnej gleby. Zakup glebogryzarki - na co zwrócić uwagę? Podczas zakupu glebogryzarki, należy wziąć pod uwagę m.in.:
● powierzchnię ogrodu - na większych obszarach lepiej sprawdzi się model spalinowy, a na mniejszych - elektryczny,
● moc silnika - tylko urządzenie o większej mocy poradzi sobie ze zbitym i trudnym terenem,
● szerokość pracy glebogryzarki - parametry należy dopasować do rodzaju powierzchni - w niedużych ogródkach wystarczą maszyny o szerokości 20-40 cm,
● mobilność urządzenia - na dużych powierzchniach lepiej sprawdzą się lżejsze modele bez kabla.
Glebogryzarka jest przydatnym narzędziem, które przyspiesza i ułatwia prace ogrodowe. Dzięki praktycznej maszynie można zaoszczędzić czas i siły, a efektem jej używania są piękne rośliny oraz obfite plony.