Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 15:03
Reklama dotacje dla firm

Homologacja pojazdu – dlaczego jest ważna przy sprowadzaniu auta z zagranicy?

Homologacja auta jest to pewnego rodzaju pozwolenie na użytkowanie danego pojazdu na terenie konkretnego kraju. Sprowadzając samochód z zagranicy, należy pamiętać, aby ją sprawdzić. Dlaczego jest to aż tak istotne?
  • 15.05.2023 11:46
  • Autor: Grupa Tipmedia
Homologacja pojazdu – dlaczego jest ważna przy sprowadzaniu auta z zagranicy?

Czym jest homologacja?

Homologacja jest to cały proces, którego zadaniem jest sprawdzenie zgodności auta z ustalonymi normami oraz warunkami technicznymi. Jej celem jest dopuszczenie samochodu do ruchu drogowego. Świadectwo homologacji uzyskuje się po otrzymaniu pozytywnych wyników badań przeprowadzonych przez jednostkę techniczną. Homologacja wykonywana jest przed rejestracją i dotyczy wszystkich rodzajów pojazdów.

Homologacja samochodu w krajach europejskich

Polska jako członek Unii Europejskiej musi zaakceptować wiele wspólnych norm, w tym także dotyczących stanu technicznego pojazdów silnikowych, które mogą poruszać się po drogach. O świadectwo homologacji ubiega się producent danej marki lub jego przedstawiciel. Co ważne, homologacja pojazdu uzyskana w jednym z krajów UE, jest ważna we wszystkich państwach członkowskich. Jest więc też automatycznie respektowana także w Polsce. Dzięki europejskiej homologacji sprowadzenie auta z zagranicy nie wiąże się z koniecznością przeprowadzania osobnych badań w kraju. Dokładne przepisy określone zostały w dyrektywie 2007/46/WE.

Homologacja – dlaczego jest tak ważna?

Sprowadzając auto z zagranicy, należy koniecznie sprawdzić to, czy posiada homologację. Świadectwo to stanowi potwierdzenie tego, iż wszelkie elementy samochodu spełniają restrykcyjne wymagania jakości oraz bezpieczeństwa. Homologacja dotyczy przede wszystkim nowych samochodów, ale nie tylko. Istnieją też inne sytuacje, kiedy okaże się ona niezbędna. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z pewnymi konsekwencjami, takimi jak kara finansowa.

Bez świadectwa homologacji auto nie będzie mogło zostać ubezpieczone, ponieważ jest to jeden z warunków do spełnienia, aby uzyskać obowiązkowe OC. W naszym kraju obowiązują przepisy dopuszczające legalizację części wydawaną jedynie w krajach należących do UE. Tanie części zamienne, sprowadzane na przykład z Chin, często nie spełniają odpowiednich norm. Sięgając po komponenty bez homologacji, możemy narazić siebie, jak i innych uczestników ruchu.

Decydując się na zakup nowego samochodu z zagranicy, należy więc pamiętać, że musi on posiadać homologację. Bez niej, nie będzie dopuszczony do ruchu po polskich drogach. Brak tego świadectwa stwarza też zagrożenie podczas jazdy i nie pozwala na uzyskanie ubezpieczenia OC.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama