Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 14:49
Reklama dotacje dla firm

Budowa tarasu ogrodowego - co warto wiedzieć?

Taras ogrodowy to idealne miejsce na relaks i spędzanie czasu z rodziną na świeżym powietrzu. Stanowi on nieodłączny element każdego nowoczesnego domu i jego przedłużenie. Korzyści wynikające z jego posiadania są nie do przecenienia, jednak aby służył nam długie lata, należy mieć na uwadze kilka kwestii. Jakich? Zapraszamy do lektury.
  • 28.02.2023 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Budowa tarasu ogrodowego - co warto wiedzieć?

Uzyskanie pozwoleń

 

Tarasy ogrodowe, które są zlokalizowane przy bryle budynku, są jego częścią i wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia z projektem. W tej sprawie najlepiej skontaktować się z właściwym starostwem powiatowym. Tarasy budowa musi być poprzedzona uzyskaniem zezwoleń, ponieważ kary za ich brak są bardzo dotkliwe.

 

Lokalizacja tarasu ogrodowego

 

Taras ogrodowy może być zbudowany zarówno na gruncie przy budynku, na wysokości górnej kondygnacji, jak i w otoczeniu zieleni w pewnym oddaleniu od domu. Wszystko zależy od możliwości technicznych, jakie posiadamy. Należy przy tym pamiętać, że jego minimalna odległość od granicy działki wynosi 1,5 m. Najlepiej, aby był usytuowany od południowego wschodu lub południowego zachodu, z tyłu lub boku domu, przy salonie lub jadalni. Lokalizacja od strony zachodniej może wiązać się ze zbyt dużym nasłonecznieniem, natomiast od północnej – ze stałym zacienieniem i blokowaniem dostępu światła do wnętrza budynku.

 

Wielkość tarasu ogrodowego

 

Wielkość tarasu ogrodowego zależy od jego przeznaczenia i funkcji, jakie ma spełniać. Przyjmuje się, że powinna być zbliżona do powierzchni salonu i nie mniejsza niż 10 m2, tak aby swobodnie móc tam ustawić meble, leżaki czy grilla. Powinien być dopasowany do wielkości domu, tak aby były zachowane odpowiednie proporcje.

 

Rodzaj nawierzchni

 

Ze względu na to, ze taras powinien służyć przez długie lata, warto zastanowić się dłużej nad wyborem trwałej nawierzchni. Przeważnie jest to kamień, beton, kostka, drewno, czy innowacyjne połączenie PVC z drewnem, jak w przypadku Twinson tarasy. To ostatnie rozwiązanie ma naturalny wygląd i pasuje praktycznie do każdej aranżacji. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie wilgoci i korozji mikrobiologicznej. W przeciwieństwie do drewna nie pęka i nie wypacza się, a ryflowana, antypoślizgowa powierzchnia zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Nie wymaga też olejowania czy lakierowania.

 

Zadaszenie

 

Zadaszenie tarasu stanowi skuteczną ochronę przed słońcem oraz przed deszczem i pozwoli cieszyć się nim praktycznie przez cały rok. Innymi rozwiązaniami spełniającymi funkcję zadaszenia jest na przykład markiza, pergola czy parasol ogrodowy.

 

Wystrój

 

Styl urządzenia tarasu jest kwestią indywidualną, jednak warto, by był spójny w wystrojem domu i jego otoczeniem. Powinien tworzyć z nim harmonijną całość. Inny będzie dla domu nowoczesnego, gdzie króluje minimalizm, a inny dla tego w stylu boho bogatego w naturalne dodatki.

 

 

Posiadanie tarasu z pięknym widokiem na ogród odpręża i wspomaga regenerację sił, jednak przygotowanie jego projektu wymaga przeanalizowania wielu aspektów, w tym jego usytuowania, stylu domu i ogrodu oraz osobistych preferencji. Kwestie związane z tarasy budowa najlepiej powierzyć specjalistom, którzy w profesjonalny sposób doradzą, zaprojektują i zamontują taras, który będzie piękny i funkcjonalny.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama