Zgłoszenie a pozwolenie na budowę – różnice
Decydując się na inwestycje budowlaną, możemy wybudować konkretny dom, który według wytycznych podlega jedynie zgłoszeniu, bądź zdecydować się na budowę większej nieruchomości, gdzie wymagane jest pozwolenie na budowę. Jak sama nazwa wskazuje, zgłoszenie jest mniej czasochłonne, albowiem należy tylko zgłosić odpowiednim organom chęć wybudowania domu, tutaj urzędnicy mają 21 dni na ewentualny sprzeciw. W przypadku pozwolenia na budowę, na decyzję oczekuje się do 65 dni i cała procedura jest o wiele bardziej skomplikowana. To co łączy oba dokumenty, to czas rozpoczęcia budowy. W jednym i w drugim przypadku nie wolno nam rozpocząć inwestycji budowlanej przed upływem urzędowego okresu zatwierdzającego, albowiem możemy zostać oskarżeni o samowolkę budowlaną.
Dokumentacja i koszt pozwolenia na budowę
Całą procedurę zaczynamy od złożenia odpowiedniego wniosku do urzędu zajmującego się wydawaniem pozwoleń na budowę, a do wniosku należy dołączyć niezbędną dokumentację. Będzie nam potrzebny projekt budowlany, projekt zagospodarowania działki oraz oświadczenie właściciela działki, że posiada pełne prawo do zagospodarowania działki na cele budowlane. O wszystkich tych dokumentach bardzo wyraźnie mówi prawo budowlane prawnik, w większości sytuacji wystarczy jego pobieżna znajomość. Tylko przy dużych inwestycjach budowlanych, najczęściej związanych z otwarciem biznesu, przy kompletowaniu i składaniu dokumentów w urzędzie może być konieczna pomoc kancelarii prawnej. Koszt pozwolenia na budowę jest uzależniony od bardzo wielu czynników, w głównej mierze zależy od wielkości planowanej inwestycji budowlanej.
Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę?
Jak już wspomnieliśmy na początku, w przypadku zgłoszenia budowy niewielkich rozmiarów budynku, dozwolonego do postawienia jedynie na zgłoszenie, czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy trwa 21 dni. W przypadku pozwolenia na budowę, czas ten jest wydłużony do 65 dni, pod warunkiem że do urzędu została dostarczona pełna dokumentacja budowlana, o jakiej wyraźnie mówi prawo budowlane. Czy urzędy wydają decyzję o pozwolenie na budowę wcześniej? Jeżeli dokumentacja jest przejrzysta, a w urzędzie nie zalegają stosy innych nie zatwierdzonych wniosków, zwykle pozwolenie na budowę jest wydawane wcześniej.
Pozwolenie na budowę a warunki zabudowy?
Zanim rozpoczniemy zaplanowaną inwestycję budowlaną, musimy otrzymać pozwolenie na budowę. Ważnym czynnikiem są tutaj warunki zabudowy, które mogą przesądzić na korzyść bądź niekorzyść danej budowy. Nie na każdym terenie jest zaplanowany plan zagospodarowania przestrzennego, tam gdzie go nie ma, musimy do wniosku dołączyć dodatkowo warunki zabudowy, które możemy uzyskać w urzędzie gminy, na którego ternie znajduje się nasza działka. Bez warunków zabudowy nie otrzymamy pozwolenia na budowę.