Tym razem z pięknych nadodrzańskich łąk przenosimy się do Pełczyna, gdzie trwa akcja obrączkowania bocianów. Pracy ornitologów z zafascynowaniem przyglądają się miejscowe dzieci. To znakomita szansa na zdobycie wiedzy przez młode pokolenie. Przyrodnicy tłumaczą, jak dbać o bociany oraz ich siedliska. Być może smyki – zarażone pasją – w przyszłości same zdecydują się pomagać ptakom.
Ornitolodzy wyjmują młode z gniazda, mierzą długość ich skrzydeł oraz dziobów, zapisują dane w rejestrze, a następnie zakładają bocianom na nogi oznakowania z numerami. Pozwoli to śledzić wędrówki ptaków, rozpoznać czyhające na nie niebezpieczeństwa, a także oszacować wielkość populacji.
Młode cierpliwie znoszą zabieg oraz ludzkie pieszczoty – dzieci nie przepuszczą okazji do pogłaskania bocianów. Po zakończonej akcji ptaki – przystrojone obrączkami – wracają do gniazda, gdzie rodzice będą mogli je dalej karmić. Do wylotu z lęgowiska zostało niewiele czasu, trzeba więc zbierać siły.
Żegnamy Pełczyn bogatsi w wiedzę dotyczącą obrączkowania bocianów. Dowiedzieliśmy się, że dzięki zbieraniu sznurków chronimy te ptaki. Otrzymaliśmy również przestrogę, żeby nie stać zbyt długo pod gniazdem. A co z chorym bocianem? Jego losy poznamy w kolejnym odcinku cyklu „Wokół Bocianiego Gniazda”.
Więcej o bocianach znajdziecie tu: http://dbajobociany.pl oraz tu: https://facebook.com/dbajobociany
Komentarze