Prostowanie i tak będzie konieczne
Maszynowe prostowanie blach to tylko jedna z możliwości. Dziś wciąż wielu inwestorów lekceważy je, ewentualnie wykonując prostowanie ręcznie. To w oczywisty sposób zwiększa czas potrzebny na wykonanie każdego detalu, ale oznacza też skupienie się wyłącznie na aspekcie estetycznym. Jego znaczenia nie można nigdy bagatelizować, choć bardzo często wcale nie estetyka jest głównym powodem przemawiającym za zamówieniem usługi prostowania blach.
Przywrócenie właściwości technicznych
Prostowanie blach na wyspecjalizowanych obrabiarkach jest procesem, który pozwala odwrócić niektóre niekorzystne zmiany związane ze wcześniej przeprowadzanymi procesami obróbki. W czasie nadawania kształtu czy choćby wycinania dochodzi do powstawania wewnętrznych naprężeń w blasze. Prostowanie pozwala uwolnić je przy minimalnym ryzyku uszkodzenia materiału. Jest to ważne nie tylko w przypadku elementów konstrukcyjnych, bo każde mocowanie może być osłabione, jeśli prostowanie nie zostanie przeprowadzone.
W przeciwieństwie do prostowania ręcznego, jeśli korzysta się z obrabiarek wysokiej klasy, można nie tylko zniwelować już istniejące naprężenia, ale przede wszystkim nie wprowadza się kolejnych, co jest koniecznie związane z obróbką ręczną.
Przygotowanie do dalszej obróbki
Niektóre procesy mogą powodować powstanie odkształceń, a inne ze swojej natury powinny być wykonywane na maksymalnie płaskiej blasze. Będzie to dotyczyło na przykład gięcia – blacha przed umieszczeniem w prasie czy giętarce, powinna być wyprostowana, aby finalnie detale miały kształt w pełni zgodny z dokumentacją techniczną. Nie wystarczy, żeby blacha była prosta “na oko”. W wielu przypadkach nawet pozornie niewielkich odchylenia od idealnej płaszczyzny będą prowadziły do utraty właściwości użytkowych lub estetycznych.
Nowoczesne prostowarki działają szybko i są niezwykle precyzyjne. Radzą sobie z cieńszymi i grubszymi blachami, zatem finalnie wachlarz ich zastosowań jest imponujący. Skorzystanie z usługi prostowania blach może przełożyć się na skrócenie czasu potrzebnego do wyprodukowania gotowych wyrobów oraz zmniejszenia strat materiału, do których mogłoby dojść, gdyby dalsze prace prowadzić na materiale o nieoptymalnym kształcie.