Kwidzyński Park Przmysłowo Technologiczny to jedna z najdroższych i najbardziej widowiskowych inwestycji ostatnich lat. Jak mało która, od samego początku wywołuje gorące dyskusje na temat zasadności wydawania ogromnych sum pieniędzy na, zdaniem sceptyków, zbyt ambitne jak na możliwości naszego powiatu przedsięwzięcie. Na krótko przed terminem ukończenia budowy KPPT przypominamy nieco zapomnianą ideę utworzenia miejsca, które z założenia ma być inkubatorem najnowszych technologii i innowacji w obszarze odnawialnych źródeł energii, a nie developerem handlującym ziemią, pod dowolną działalność gospodarczą.
Kłopoty z pierwszym wykonawcą, prolongaty terminów ukończenia inwestycji i rozbudzone oczekiwania dotyczące wielkich inwestorów, którzy od początku mieliby ulokować działalność na terenie KPPT, przesłoniły nieco pierwotną ideę i misję Parku, jaką jest tworzenie najdogodniejszych warunków dla rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości. Z definicji Park ma być zatem miejscem, w którym udziela się wszechstronnej pomocy firmom, których jedynym kapitałem niejednokrotnie jest pomysł, czy nowatorska idea. Mówiąc inaczej, dzięki warunkom tworzonym przez KPPT, firmy, które będą tam inkubowane, otrzymają większe szanse na to, aby ambitne pomysły zmienić w realny sukces rynkowy, przez co wpłyną na gospodarczy pejzaż powiatu. Jednym z elementów zwiększających możliwość powodzenia takiego planu jest Rada Programowa KPPT, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk akademickich, dysponujący wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii, która pomoże przezwyciężyć ewentualne bariery techniczne. Przedstawiciele wielkiego biznesu pomogą określić zapotrzebowanie na produkt i kto wie, może kupią technologię? W tym wydaniu programu prezes Jarosław Rosiak opowie o wizji Parku, jako polskiej doliny krzemowej, miejsca skupiającego firmy działające w obszarze nowoczesnych technologii. Marek Bania, szef Rady Programowej KPPT i dyrektor biznesowy w Jabil Circuit Poland wyjaśni, jakie kierunki rozwoju określiła Rada oraz jakie korzyści z istnienia Parku może odnieść lokalny biznes. Natomiast legenda kwidzyńskiego przemysłu elektronicznego, Andrzej Gołyga, wytłumaczy, jak poważnym motorem rozwoju gospodarczego i na jak wielką skalę, są odnawialne źródła energii oraz opowie, jak wyobraża sobie przyszłość KPPT.
Czy Kwidzyn może stać się polską doliną krzemową?
Na krótko przed zakończeniem budowy Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo Technologicznego, z członkami Rady Programowej rozmawiamy o przyszłości tego miejsca i roli, jaką może odegrać w rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, działających na rynku OZE.
- 09.03.2015 13:26 (aktualizacja 29.09.2023 15:55)
Komentarze