7 mandatów dla OPS, 6 dla SLD-Lewica Razem, 5 dla PiS i 3 dla PSL. Aby rządzić powiatem, konieczne będzie zawarcie koalicji. Pytanie tylko jakiej?
W porzedniej kadencji powiatem rządziła koalicja OPS-SLD, której przedstawiciele dysponowali odpowiednio 10 i 6 mandatami. PiS z 5 mandatami pozostawał w opozycji. Już wtedy istniała możliwość uformowania innej koalicji, czyli OPS - PiS, ale różnice programowe albo doświadczenia sprzed lat, kiedy to przedstawiciele obu tych obozów, ale występujący pod innymi szyldami politycznymi już współrządzili powiatem, spowodowały, że powstała koalicja OPS - SLD. W ramach umowy koalicyjnej lewica otrzymała stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu, członka zarządu i kilka komisji rady. OPS zatrzymał urząd starosty i wicestarosty, większość miejsc w zarządzie i komisje rady. Taki podział podyktowany był oczywistą dysproporcją głosów, którymi dysponowali koalicjanci. Jak będzie tym razem? Możliwe są różne warianty.
Koalicja OPS-SLD - Lewica Razem dysponowałaby 13 mandatami, co wystarczy do samodzielnego sprawowania władzy. Koalicja OPS - PiS również dawałaby większość w radzie. Podobnie byłoby w przypadku koalicji SLD-Lewica Razem - PiS, która dysponowałaby 11 mandatami.
Pech OPS-u, który uzyskał 7 mandatów polega na tym, że debiutujący w Radzie Powiatu PSL zdobył trzy mandaty, więc koalicja, która rządzi krajem od siedmiu lat, w powiecie, nie daje większości. Jak zatem ułożą się między sobą ugrupowania, które ze względu na ilość mandatów dysponują zdolnością koalicyjną? Wiele będzie zależało od apetytów na stanowiska i zdolności do ustępstw, ale w powiecie sporo może się zmienić.
Rada Powiatu - konieczna będzie koalicja.
Znamy już rozkład mandatów w Radzie Powiatu. Żadne z ugrupowań nie uzyskało większości pozwalającej na samodzielne rządzenie.
- 18.11.2014 12:56 (aktualizacja 29.09.2023 15:55)
Reklama
Komentarze