Fot: EMC Instytut Medyczny
Minął już ponad rok od czasu, kiedy EMC Instytut Medyczny wydzierżawił większościowy pakiet udziałów w spółce Zdrowie. Wczoraj, przy okazji spotkania z nową Panią prezes Agnieszką Szparą, podsumowano dotychczasowy okres działalności EMC w Kwidzynie i zarysowano plany inwestycyjne na najbliższą przyszłość.
W porównaniu z danymi pochodzącymi z bilansu otwarcia, jaki EMC sporządził, przejmując kontrolę nad kwidzyńskim szpitalem, procent pacjentów zadowolonych z jakości świadczonych usług wzrósł o 23% i wynosi obecnie 78%, w porównaniu z 55% przed rokiem.
- Ocena pacjentów często oparta jest o uśmiech pielęgniarki, o jakość żywienia, a niekoniecznie o samą realizację procedury medycznej, która z oczywistych względów, uznawana jest za swego rodzaju standard - powiedział Józef Juros dyrektor generalny EMC - dążymy do 90%, co jest standardem w większości szpitali spółki.
Taki cel EMC zamierza osiagnąć na kilka sposobów. Już w 2015 roku ruszy przebudowa budynku wymiennikowni, który na dwóch piętrach pomieści szereg specjalistycznych poradni medycznych. Sam szpital również ulegnie gruntownemu przeobrażeniu. Chirurgia, urologia i ortopedia zostaną przeniesione do najnowszego skrzydła szpitala, nad SOR-em. Piętro wyżej powstanie zupełnie nowy trakt operacyjny, który ze starszą częścią szpitala zostanie skomunikowany nowym łącznikiem. W planach też jest nowa sterylizatornia, której lokalizacja w sąsiedztwie bloku operacyjnego nie będzie wymagała kłopotliwego transportu materiałów sterylnych po labiryncie szpitalnych korytarzy. Położnictwo pozostanie na miejscu, ale powstanie tam nowa winda, komunikująca go z pediatrią, a SOR, dzięki wprowadzonym zmianom, znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie chirurgii i bloku operacyjnego. Ma powstać też zupełnie nowy OIOM, spełniający wyższe niż do tej pory standardy. Wszystkie te zmiany mają nastąpić do końca 2016 roku i posłużyć nie tylko zwiększeniu satysfakcji pacjentów, ale i ich bezpieczeństwa medycznego. Temu samemu celowi ma służyć cykl szkoleń już wdrożonych przy udziale konsultantów medycznych EMC. Dr n. med. Andrzej Morawski - konsultant EMC ds. ginekologii i położnictwa z dumą poinformował, że procent cięć cesarskich w kwidzyńskim szpitalu wynosi zaledwie 20% i spadnie jeszcze niżej, jeżeli NFZ zdecyduje się refundować znieczulenie porodowe, ponieważ to właśnie obawa o ból jest dla pacjentek podstawową rekomendacją do cięć cesarskich. Spore nadzieje pokładane są też w rozwoju technik laparoskopowych. Prof. Józef Dzielicki już doskonali umiejętności kwidzyńskich chirurgów w tej dziedzinie, a duże szanse na podniesienie jakości zabiegów wykonywanych w naszym mieście widzi w stosowaniu telemedycyny, czyli konsultacji na odległość, które można prowadzić w czasie operacji.
W załączonym materiale wideo fragment konferencji, podczas której dyrektor generalny EC Józef Juros zaprezentował zmiany, jakie już zaszły w kwidzyńskim szpitalu oraz omówił plany inwestycyjne. Całość dostępna będzie dla widzów TV Kwidzyn już w najbliższy poniedziałek. Slajdy pokazawane podczas prezentacji są własnością EMC.
Szpital w Kwidzynie - nadchodzą zmiany
Nowa przychodnia w budynku dawnej wymiennikowni oraz całkowita reorganizacja większości oddziałów, wraz z budową nowej windy i łącznika, to inwestycyjne plany, które EMC chce zrealizować w kwidzyńskim szpitalu do końca 2016 roku.
- 15.10.2014 15:25 (aktualizacja 29.09.2023 15:56)
Komentarze