Wkroczenie Armii Czerwonej do toczącej wojnę obronną z Niemcami Polski, było prostym następstwem zawartego zaledwie miesiąc wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow. Nie bez powodu zatem dzisiaj tę agresję nazywamy IV rozbiorem Polski.
Włączenie się ZSRR do wojny przypieczętowało los kampanii wrześniowej. Już w październiku 1938 roku terytorium II Rzeczpospolitej zostało podzielone między obu najeźdźców. Mimo, że rząd Polski nie zdecydował się na wypowiedzenie wojny Związkowi Radzieckiemu, na okupowanych przez niego terenach rozpoczęto represje wobec ludności cywilnej i jeńców wojennych. Ich ponurą kulminacją były masowe deportacje Polaków wgłąb ZSRR i zsyłki do gułagów. Blisko 20 tysięcy polskich oficerów i policjantów zostało pomordowanych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Katyniu. Represje wobec ludności Polskiej zelżały dopiero po napadzie Niemiec na ZSRR.
W 70. rocznicę tych wydarzeń, w Kwidzynie odbyły się uroczystości na Skwerze Kombatantów. Po nich dokonanano aktu oficjalnego nadania nazwy Rondo Kresowiaków, skrzyżowaniu u zbiegu ulic Batalionów Chłopskich i Chopina. Poniżej relacja z tych uroczystości.
75. rocznica agresji ZSRR na Polskę.
17 września 1939r. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, bez wypowiedzenia wojny napadł na Polskę. Wczoraj, w siedemdziesiątą piątą rocznicę tych wydarzeń, odbyły się uroczystości na Skwerze Kombatantów i Rondzie Kresowiaków.
- 18.09.2014 13:55 (aktualizacja 29.09.2023 15:56)
Komentarze