Warsztaty to forma nagrody dla uczestników konkursu Szkoła z talentem. W tym roku autorzy konkursowych filmów spotkali się w Orkuszu.
Potyczki w ramach Szkoły z talentem trwają już od pięciu lat . Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia mającego na celu promowanie artystycznych uzdolnień młodzieży jest szef Lokalnej Fundacji Filantropijnej PROJEKT, Mieczysław Dzikowski. Warsztaty dla uczestników w kategorii film odbyły się po raz drugi.
- Zależy nam, aby uzdolnione dzieciaki znalazły realne wsparcie w realizacji swoich pasji. Ponieważ film jest formą wymagającą opanowania wielu umiejętności, od pisania scenariusza, przez zadania aktorskie, filmowanie i montaż, postanowiliśmy zorganizować zajęcia praktyczne, podczas których będą mogli zyskać praktyczne umiejętności.
Do dyspozycji młodych filmowców została oddana cała wiedza i doświadczenie Telewizji Kwidzyńskiej, która udostępniła sprzęt i służyła wszelką pomocą podczas realizacji filmowych etiud. Ponieważ podczas oceny prac konkursowych zauważyliśmy, że największym problemem dla autorów filmów było dzielenie poszczególnych scen na ujęcia, ćwiczyliśmy właśnie tę umiejętność. Zadaniem ekip było wymyślenie dowolnych scenek, które zamiast realizować na jednym długim ujęciu, podzielą tak, aby wykorzystać możliwości montażu video. Z zadania ekipy wywiązały się różnie, ale wszystkie zwycięsko. Jedni napisali scenariusze całych filmów, inni ograniczyli się do jednej sceny. Warto dodać, że nasza pomoc ograniczyła się tylko do filmowania i bezpośredniej obsługi montażu, ale to młodzi ludzie ustalali, jak i skąd robić zdjęcia oraz jakich ujęć sobie życzą. Oni też decydowali o kolejności ujęć na montażu. Filmy, które publikujemy poniżej dowodzą, że mimo pewnych błędów, jakie zawierają, nauka nie poszła w las. Uczestnicy warsztatów wykazali się dużym wyczuciem form filmowych i mamy nadzieję, że zdobyte w Orkuszu umiejętności znajdą odbicie w ich przyszłych produkcjach, które zapewne zobaczymy podczas przyszłorocznej edycji Szkoły z talentem.
Ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 6, która w tym roku sięgnęła po zwycięstwo w konkursie, w Orkuszu zrealizowała film "Pani Anastazja". Nad filmem pracowały: Julia Kluck, Larysa Głuszko, Daria Mierlak, Zuzanna Arszyńska i Martyna Warczak.
Dziewczyny ze Szkoły Podstawowej nr 4 zrealizowały film pt. "U wróżki". Przed Wami Dorota Reguła i Nikola Bednarska, które wcieliły sie w role ciężarnej kobiety, jej męża i tytułowej wróżki.
Najkrótszy, ale pełen dramaturgii film zrobili uczniowie z Gimnazjum nr 2. Nad mrocznymi scenami rodem z kasyna pracowali: Sonia Floriańska, Magdalena Szymańska, Arkadiusz Kannenberg, Kacper Płaczek i Jakub Konieczek.
Po zrealizowaniu tych filmów uczestnicy otrzymali jeszce jedno zadanie. Podzielić na maksymalną liczbę ujęć krótkiej scenki, którą, idąc na przysłowiową łatwiznę, można nakręcić na jednym ujęciu. Ujęcia należało zaplanować tak, aby złożone według kolejności powstania, tworzyły zrozumiałą całość. Tak z zadaniem poradziła sobie ekipa z Gimnazjum nr 2.
Filmowy Orkusz
Trzy dni trwały warsztaty filmowe dla uczestników tegoroczej edycji konkursu Szkoła z Talentem. Filmy "Wizyta u wróżki", "Pani Anastazja" i "Karciarze" to efekty pracy młodych filmowców z kwidzyńskich szkół.
- 08.07.2014 14:41 (aktualizacja 29.09.2023 15:56)
Komentarze