Jego pogrzeb uznano za demonstrację ku czci wszystkich tych, którzy swoje życie poświęcili wolnej Polsce. Bolesław Usow pseudonim "Konar" był obywatelem, takim jak my, a jednak zasłużył na ogromny szacunek. Wszystko dzięki szergowi działań, którymi dał świadectwo bezgranicznego umiłowania ojczyzny.
Bolesław Usow pochodził z rodziny Bonewiczów, która cechowała się ogromnym przywiązaniem do wartości patriotycznych. Już od najmłodszych lat wykazywał się wielką odpowiedzialnością. Czynnie uczestniczył w życiu harcerskim i tak jak każdy młody człowiek, chciał realizować swoje życiowe plany. Niestety, w odróżnieniu do dzisiejszej młodzieży, nie mógł swobodnie spełniać swoich marzeń - przyszło mu bowiem żyć w czasach, w których jedynym zajęciem obywateli była walka o przetrwanie.
Całe życie "Konara" można podsumować jako nieustającą walkę na rzecz ojczyzny a także ciągłą ucieczkę przed szykanami ze strony Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Wstąpił do Armii Krajowej, współtworzył Szare Szeregi a także wziął udział w legendarnej Bitwie o Porytowe Wzgórze. Do Kwidzyna przybył w 1945 roku mając nadzieję, że to właśnie tu rozpocznie normalne, spokojne życie. Jako jeden z "Żołnierzy Wyklętych" miał świadomość, że aż do śmierci będzie musiał stawiać czoła czyhającym na niego niebezpieczeństwom. W naszym mieście pracował jako leśniczy a następnie nadleśniczy. Wiódł spokojne życie normalnego obywatela aż do tragicznej i do dziś budzącej ogromne wątpliwości, śmierci w 1954 roku.
Jeżeli jesteście ciekawi historii życia Bolesława Usowa, zapraszamy na wystawę "Nadleśniczy Bolesław Usow", która do 2 kwietnia znajdować się będzie w budynku Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie. A jeżeli nie jesteście przekonani, czy warto się tam wybrać, poniżej prezentujemy materiał, w którym wraz z dyrektorem placówki, Piotrem Widzem, poznajemy niezwykłą historię o losach "Konara".
Niezwykła historia zwykłego obywatela
Bolesław Usow pseudonim "Konar" jest bohaterem wystawy, zorganizowanej przez Bibliotekę Miejsko-Powiatową w Kwidzynie. Kim był, co zrobił dla kraju i co łączyło go z naszym miastem? Opowieść o osobie, która całe swoje życie poświęciła walce o wolną Polskę.
- 10.03.2014 14:23 (aktualizacja 29.09.2023 15:56)
Reklama
Komentarze