Żołnierze Wyklęci tworzyli powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Na ich temat krążą wszelakie legendy i opinie, a wspomnienia budzą skrajne emocje. Jednak od 2011 roku, datę 1 marca oficjalnie ustanowiono świętem państwowym, poświęconym pamięci o „Wyklętych”.
W Kwidzynie, pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczczono podczas 3 uroczystości. Lokalne obchody rozpoczęły się w Marezie gdzie odsłonięto tablicę poświęconą działaczom Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny. O godzinie 10, mieszkańcy mogli wziąć udział w uroczystościach na Placu Jana Pawła II, które ze względu na padający deszcz, zostały przeniesione na zamek. Po tych obchodach, w kwidzyńskiej Konkatedrze odprawiono specjalną Mszę Świętą. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kwidzynie zakończył się o godzinie 16 przy budynku I Liceum Ogólnokształcącego gdzie pod tablicą Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej, uroczyście złożono wiązanki kwiatów.
Dodatkowo, obchody marcowego święta odbyły się też w Gardei. Tam uroczystości rozpoczęła specjalna Msza Święta. Po mszy, pod tablicą upamiętniającą walczących za ojczyznę, złożono wiązanki kwiatów. Odczytano również Apel Poległych, a o 17:30 odbyło się spotkanie, podczas którego chętni mieszkańcy mogli wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne w towarzystwie ułanów z Kwidzyńskiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 6 Pułku Ułanów Kaniowskich.
Poniżej prezentujemy państwu materiał z obchodów w Marezie, których gospodarzem była Gmina Kwidzyn oraz powiatowych, które ze względu na pogodę zostały przeniesione do refektarza zamku.
Komentarze