Wznowienie strajku przez pracowników szpitala oraz radykalne zaostrzenie jego formy, zaskakuje Spółkę Zdrowie. Stanowisko w tej sprawie nadesłała rzeczniczka EMC,
Ewa Pogodzińska.
Zarząd Spółki Zdrowie jest bardzo zaskoczony informacją o wznowieniu protestu przez pracowników i zaostrzeniu jego formy. Rozmowy prowadzone w poniedziałek 25 kwietnia z przedstawicielami związków zawodowych odnośnie podwyżek dla najmniej zarabiających grup zawodowych zapoczątkowały dialog i wierzyliśmy, że doprowadzą nas do porozumienia. Zaplanowano kolejne spotkanie na 9 maja. Nic nie wskazywało na groźbę eskalacji protestu.
W sprzyjającej atmosferze odbyło się również poniedziałkowe spotkanie z pracownikami Spółki Zdrowie, podczas którego przedstawiciele zarządu EMC zaprezentowali plany rozwoju kwidzyńskiego szpitala.
Zapowiedziana przez związki zawodowe forma i eskalacja protestu niesie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, którzy będą musieli szukać pomocy w innych odległych placówkach. Czujemy się za nich odpowiedzialni i apelujemy do wszystkich pracowników o niezaostrzanie formy protestu i kontynuację dialogu.
Stanowisko EMC, a raczej Spółki Zdrowie, sądząc po treści nadesłanego pisma, jest reakcją na eskalację strajku oraz oczekiwania strajkujących, wyrażone w piśmie skierowanym do władz spółki.
Kwidzyn, 26 kwietnia 2016 r.
Prezes Zarządu
Zdrowie Sp. z o.o.
Dariusz Brzeziński
Na podstawie art. 20 pkt 3 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z dnia 23 maja 1991 z późn. Zmianami Komitet Strajkowy Pracowników zawiadamia, że z dniem 27.04. 2016 r. rozpocznie się w naszym szpitalu czynna akcja strajkowa, o której powiadomiliśmy pismem z dnia 15.04.2016 r, a którą odroczyliśmy licząc na przedstawienie nam satysfakcjonujących propozycji płacowych. Po rozmowach przeprowadzonych w dniu 25 kwietnia ofertę Państwa, dotycząca jedynie najniżej zarabiających pracowników uznaliśmy za daleko idącą od oczekiwań. Mimo to przedstawiliśmy ją protestującym pracownikom, którzy jednogłośnie ją odrzucili.
W imieniu strajkujących domagamy się przedstawienia kompleksowej propozycji podwyżek wynagrodzeń obejmującej wszystkie grupy pracowników – za wyjątkiem osób najwyżej wynagradzanych, otrzymujących płacę powyżej średniej płacy krajowej.
Doceniając fakt podjęcia rozmów i wierząc mimo dotychczasowych złych doświadczeń w intencję zakończenia sporu łagodzimy czasowo zapowiadaną pismem formę strajku, który przebiegać będzie w sposób następujący:
- Od dnia 27 kwietnia codziennie we wszystkie dni robocze odstąpimy od pracy na czas 1 godziny – od godziny 12.00 do 13.00. Dotyczy to wszystkich pracowników za wyjątkiem osób wyznaczonych do udzielania świadczeń pacjentom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.
- W czasie 1 godzinnych przerw w pracy odbywać się będą zebrania strajkowe pracowników szpitala z udziałem osób wspierających, przedstawicieli władz związków zawodowych i mediów.
- Od dnia 4 maja szpital pracować będzie w trybie ostro dyżurowym, czyli będzie udzielał świadczeń tak, jak w dni świąteczne. Od godziny 7.00 do 15.00 przy wjeździe na teren szpitala wystawione zostaną posterunki strajkowe, a wejście i wjazd na teren szpitala ograniczony zostanie do osób, które wymagały będą natychmiastowej pomocy medycznej.
Celem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom szpitala gotowi jesteśmy do uzgodnień organizacyjnych w tym zakresie.
Oczekujemy, że Zarząd Spółki „ZDROWIE” powiadomi o utrudnieniach instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotne mieszkańców oraz zapewni im zastępcze miejsca udzielania świadczeń w trybie pilnym i planowym. Ze swojej strony przygotujemy pisemną informację o pracy okolicznych szpitali, którą przekazywać będziemy osobom odsyłanym.
Z ubolewaniem stwierdzamy, że eskalacja strajku wynika z niedocenienia przez Państwa skali i wagi problemu oraz z opieszałego w tej sprawie działania.
Na stronie www.dladobrapacjenta.pl czytamy również:
Decyzję o zaostrzeniu strajku podjęto po przedstawieniu przez komitet strajkowy informacji z przeprowadzonych rozmów. Zaproponowana kwota 100 zł. podwyżki w sekcji utrzymania czystości, sekcji żywienia i dla sekretarek medycznych uznana została za daleką od oczekiwań pracowników. Strajkujący domagają się przedstawienia kompleksowej propozycji regulacji płacowej obejmującej wszystkich zatrudnionych, których wynagrodzenie jest poniżej średniej płacy krajowej w roku 2015 (3889,78 zł).
Wszystkich naszych pacjentów przepraszamy za utrudnienia. Zapewniamy, że przyjmiemy każdego chorego wymagającego natychmiastowej lub pilnej pomocy. Pozostali mogą się jednak spotkać z utrudnieniami – tych prosimy o zrozumienie. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą władze naszego szpitala, bowiem samorząd powiatowy nami się już nie interesuje.
Oraz:
Strajk zaostrzony zostanie od środy 4 maja. Od tego dnia szpital pracował będzie jak w dni wolne od pracy, a świadczenia udzielane zostaną jedynie w stanach nagłych. Pozostałych pacjentów informować będziemy o miejscach, w których będą oni mogli uzyskać świadczenie, na które zostali skierowani.
Protest w takiej formie mocno ograniczy przychody kwidzyńskiego szpitala. Zapewne strajkujący liczą, że straty
finansowe jakie może spowodować, skłonią nowego właściciela do zmiany stanowiska wobec ich żądań płacowych.
Kolejnym argumentem może być niezadowolenie i irytacja pacjentów, którzy w związku z zaordynowanymi procedurami, będą musieli udać się do innych szpitali. Protest w takiej formie to sytuacja bez precedensu w kwidzyńskim szpitalu.
Komentarze