Makowe pyszności
Klasyczny makowiec to w wielu domach przysmak, na który czeka się cały rok. Pojawia się jedynie przy okazji Bożego Narodzenia i szybko znika ze świątecznego stołu. To jedna z tych potraw, na które przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i której smak jest od lat identyczny. Według wierzeń ludowych spożywanie maku w Wigilię ma zapewnić szczęście i dobrobyt w nadchodzącym roku. W religii chrześcijańskiej uchodzi on za symbol urodzaju i płodności. Dobra masa makowa to więc, jak widać, gwarancja powodzenia w życiu!
Świąteczny makowiec podawany jest najczęściej w formie rolady. Przygotowanie takiego ciasta nie jest proste i zwykle spada na najbardziej doświadczonego cukiernika. Ale warto się poświęcić, bo makowiec gwarantuje nie tylko doskonały smak, ale też dużo wartości odżywczych. Znajdziemy tu komplet witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D i E oraz witaminę C. Mak jest również bogaty w wapń, żelazo, miedź, mangan i fosfor oraz cynk. A wszystkie one są niezbędne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto stawiać na dobrą masę makową, np. tę od Bakallandu. Znajdziemy tam biały bak i miód wielokwiatowy. Prosty skład i brak syropu glukozowego oraz substancji konserwujących sprawiają, że to wartościowy produkt.
Karp nie tylko od święta
Niezwykle zdrową i wartościową potrawą wigilijną jest karp. W tej niepozornej rybie znajdziemy masę wartości odżywczych niezbędnych naszemu organizmowi. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 wspomagają pracę układu nerwowego, świetnie wpływają na mózg, dzięki czemu zmniejszają ryzyko udaru i zawału serca. Ale to nie wszystko – w karpiu są też witaminy z grupy B, wapń, fosfor, potas, żelazo i sód. Wszystkie one sprawią, że nie tylko będziemy zdrowsi, ale też dużo lepiej się poczujemy. Im więcej ryb jemy, tym lepiej. Warto wigilijny wieczór spożytkować na nie tylko pyszne, ale też zdrowe jedzenie.
Król śledź
Dyżurną świąteczną potrawą jest również śledź. Na wigilijnym stole pełni bardzo ważną funkcję – dostarcza nam dobrze przyswajalnego białka. Do tego nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwasy omega-3, które wspomagają pracę mózgu, wpływają pozytywnie na stan żył i zapobiegają zakrzepom. Są też cenne dla odporności, zapobiegają chorobom serca i regulują ciśnienie krwi. Kwasy omega-3 obecne w śledziach są też odpowiedzialne za nasz nastrój. Zwiększając poziom serotoniny, działają przeciwdepresyjnie i poprawiają humor oraz koncentrację. Smacznego!